Nareszcie odbicie

Marek Druś
09-09-2002, 00:00

Amerykańskie indeksy zanotowały w piątek mocne zwyżki, wywołane dobrymi danymi z rynku pracy. W sierpniu stopa bezrobocia w USA spadła do 5,7 proc., najniższego poziomu od pięciu miesięcy, co ogranicza ryzyko powrotu recesji. Raport Fed wzmógł popyt na akcje, podsycony dodatkowo przez Intela, który obniżył prognozę przychodów mniej niż oczekiwano.

Prognozy i rekomendacje mocno wpłynęły też na zachowanie spółek z indeksu Dow Jones. W górę poszły akcje spółki chemicznej DuPont, gdyż Bear Stearns zaleca kupno jej akcji. Wzrosły również papiery General Motors i Wal-Mart Stores, które podniosły prognozy wyników na bieżący kwartał i cały rok.

Dane z amerykańskiego rynku pracy wywołały też wzrosty na Starym Kontynencie. Liderem zwyżek były akcje Vivendi Universal, które zyskały 14,9 proc. Koncern medialny planuje sprzedaż swojego działu wydawniczego za 5 mld dolarów. Prawie 10 proc. zyskały papiery Ericssona, dzięki powodzeniu nowej emisji akcji. Ponad 7 proc. zdrożały akcje największego rywala Ericssona, fińskiej Nokii, która spodziewa się dużej sprzedaży telefonów z kolorowym wyświetlaczem. We wtorek Nokia przedstawi aktualizację swoich prognoz finansowych. PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nareszcie odbicie