Narodowy fundusz audytora GetBacku

opublikowano: 17-06-2019, 22:00

Były menedżer Deloitte’a, podpisujący bezkrytyczne opinie o sprawozdaniach finansowych GetBacku, jest prezesem podmiotu z sektora finansowego

Po zatrzymaniach z ostatniego czwartku w sprawie GetBacku zarzuty usłyszało już 55 osób. Nie ma w tym gronie nikogo z firmy Deloitte, będącej audytorem windykatora i bezkrytycznie potwierdzającej sprawozdania finansowe GetBacku. Czy prokuratura zajmuje się rolą audytora w kontekście niewypłacalności GetBacku?

Rzetelny, sumienny i profesjonalny — tak Dariusza Szkaradka,
prezesa Narodowego Funduszu Gwarancyjnego, a wcześniej bezkrytycznego audytora
GetBacku, określa Martin Kaczmarski, członek rady nadzorczej funduszu.
Zobacz więcej

RZETELNA FIRMA:

Rzetelny, sumienny i profesjonalny — tak Dariusza Szkaradka, prezesa Narodowego Funduszu Gwarancyjnego, a wcześniej bezkrytycznego audytora GetBacku, określa Martin Kaczmarski, członek rady nadzorczej funduszu. FOT. ARC

— W postępowaniu związanym z nieprawidłowościami ujawnionymi w działalności spółki GetBack prokuratura bada liczne wątki procesowe, których zakres — z uwagi na obowiązującą tajemnicę śledztwa i dobro kontynuowanych przez prokuratorów czynności dowodowych — nie może być obecnie ujawniany środkom masowego przekazu. Zgodnie z tym prokuratura nie informuje, czy wśród przedmiotowych wątków jest działanie osób związanych ze spółkami audytorskimi występującymi pod marką Deloitte — informuje Agnieszka Zabłocka–Konopka, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Kluczowa postać, Dariusz Szkaradek, ekswiceprezes Deloitte’a Polska, będący jedną z dwóch osób podpisujących opinie załączane do raportów okresowych i prospektów emisyjnych GetBacku, dalej działa w sektorze finansowym. Obecnie jest prezesem Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG). To spółkafaktoringowa należąca do Kaczmarski Group.

— Dariusz Szkaradek ma przeszło dwudziestoletnie profesjonalne doświadczenie w finansach oraz w zarządzaniu ryzykiem finansowym. W tym czasie współpracował z wieloma instytucjami finansowymi, w sposób rzetelny, sumienny i profesjonalny realizując powierzane zadania, przy zachowaniu najwyższych standardów etycznych. W czasie współpracy z Deloitte’em był m.in. współtwórcą rozpoznawalnego na rynku finansowym zespołu doradców w zarządzaniu ryzykiem w Polsce oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, przez wielu uważanego za lidera rynkowego w tym obszarze — twierdzi Martin Kaczmarski, prezes Kaczmarski Group.

Zaznacza, że w doborze współpracowników kieruje się własnym osądem, popartym pozytywną historią dotychczasowej współpracy.

Narodowy to nie państwowy

Narodowy Fundusz Gwarancyjny w przeciwieństwie do Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Banku Polskiego czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest przedsięwzięciem całkowicie prywatnym. To firma faktoringowa wchodzącą w skład grupy kapitałowej obejmującej m.in. takie marki, jak Krajowy Rejestr Długów czy Rzetelna Firma. Martin Kaczmarski nie widzi nic niestosownego w nazwie Narodowy Fundusz Gwarancyjny, którą niektórzy mogą interpretować jako wskazującą na związki z państwem.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Do mnie takie opinie nie dotarły, a przymiotnik „narodowy” nie jest wcale synonimemsłowa „państwowy”, zatem tego typu skojarzenia są niewłaściwe. Nazwa Narodowy Fundusz Gwarancyjny została utworzona kilka lat wcześniej, kiedy taka była stylistyka tworzenia nazw firm. Słowa „gwarancyjny” i „narodowy” miały podkreślać solidność i rzetelność oraz ogólnodostępność i powszechność, a także to, że kapitał jest w 100 proc. polski. Chcieliśmy podnieść w nazwie rangę i znaczenie tej spółki, ale tę rangę i znaczenie budujemy też, oferując usługi faktoringowe najwyższej jakości. Nazwa firmy podlegała też ocenie sądu rejestrowego, który nie dopatrzył się w niej niczego niestosownego lub budzącego wątpliwość. Nie ma bardziej wiarygodnej opinii niż postanowienie sądu — twierdzi Martin Kaczmarski.

— Wsłuchujemy się uważnie przede wszystkim w opinie naszych klientów i potencjalnych klientów czyli mikroprzedsiębiorców, którym pomagamy rozwijać biznes, udzielając finansowania. Nie zgłaszają oni obiekcji co do naszej nazwy. O tym, że sięgają po naszą ofertę decyduje przede wszystkim jej atrakcyjność. Mamy świadomość, że nasze sukcesy i rosnący udział w rynku mogą budzić zazdrość, stąd pewnie takie głosy. Jestem co prawda ekonomistą, a nie filologiem polskim, widzę jednak znaczącą różnicę w znaczeniu słów „narodowy” i „państwowy”. Zawierają w sobie różne treści i skojarzenia zrównujące je znaczeniowo są nieuprawnione — komentuje Dariusz Szkaradek.

Przychody rosną

Dariusz Szkaradek w NFG jest nie tylko prezesem, ale też udziałowcem. Z informacji przekazanych przez niego i Martina Kaczmarskiego wynika, że ich współpraca rozpoczęła się pod koniec 2017 r. Prezesem NFG Dariusz Szkaradek został w kwietniu 2018 r., a więc w miesiącu, w którym GetBack utracił płynność finansową. Ile ma udziałów, nie wiemy.

— NFG nie jest spółką publiczną i w związku z tym nie komentujemy publicznie kwestii właścicielskich oraz rozliczeń finansowych pomiędzy wspólnikami — podkreśla Martin Kaczmarski.

Zaznacza, że z nowego prezesa NFG jest zadowolony.

— Od rozpoczęcia współpracy z Dariuszem Szkaradkiem w ramach NFG sytuacja spółki uległa bardzo znaczącej poprawie. W 2018 r. jej przychody wzrosły prawie trzykrotnie, a koszty ryzyka uległy obniżeniu o ponad 60 proc. Spółka dynamicznie rozwija ofertę produktową i dociera do coraz szerszego grona klientów — twierdzi Martin Kaczmarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu