Narodowy spis powszechny także przez internet

DI, PAP
opublikowano: 11-01-2011, 18:45

Po raz pierwszy wszyscy objęci narodowym spisem powszechnym będą mogli przekazać informacje na swój temat przez internet. Ci, którzy z tego nie skorzystają, zostaną spisani w tradycyjnym sposób - przez rachmistrzów. Spis rozpocznie się 1 kwietnia 2011 r.

Główny Urząd Statystyczny informuje na swojej stronie internetowej, że spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z krótszej listy pytań, a to drugie - z dłuższej. Podstawą prawną jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań.

GUS podkreśla, że to pierwszy spis powszechny po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dlatego też pytania zawierają zagadnienia, o których mówią europejskie przepisy.

Spis ma być podzielony na kilka etapów. W ramach przygotowań między 1 a 17 marca rachmistrzowie przeprowadzą obchody obwodów spisowych, zweryfikują i ewentualnie uzupełnią swoje dane.

Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy bez wyjątku. Respondent po zalogowaniu na stronie internetowej i po wykonaniu procedury uwierzytelniającej uzyskuje dostęp do formularza elektronicznego i może na nim pracować przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Formularz będzie zawierał dane z systemów administracyjnych, np. PESEL, o ile respondent wybierze pracę w trybie on-line. Jest też wersja off-line, którą można pobrać, wypełnić i przekazać do biura spisowego. GUS zastrzega, że formularz off-line nie zawiera danych administracyjnych, trzeba wpisać je samemu.

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady będą przeprowadzać rachmistrzowie spisowi. Między 15 a 16 kwietnia rachmistrze będą też starali się spisywać bezdomnych.

W pierwszej dekadzie lipca, na specjalnie wylosowanej, reprezentatywnej próbie respondentów GUS przeprowadzi telefoniczne ankiety potwierdzające dane przekazane podczas właściwego spisu.

W pełnej wersji formularz spisowy zawiera 16 pytań. "Natomiast około 20 proc. zostanie wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardzo obszernych. W wersji reprezentacyjnej może być średnio 60 pytań - w tym 16 ze spisu pełnego - a może ich być nawet około 100. Nie można być badanym dwa razy; ktoś wylosowany do spisu reprezentacyjnego nie będzie objęty spisem pełnym" - powiedział PAP rzecznik GUS Władysław Wiesław Łagodziński.

Dodał, że wiarygodność tak przeprowadzonych badań jest bardzo wysoka. "To specjalna technika; są specjalne testy do kontroli reprezentatywności, specjalne, niezwykle skomplikowane programy, jest zakupiona oryginalna autorska metodologia" - podkreślił.

Powiedział, że "zarówno z próby reprezentacyjnej, pełnej, jak i ze spisu kontrolnego +spowiadamy się+ wobec Eurostatu, departamentu statystki OECD i departamentu statystyki ONZ". "Trzeba ujawniać metodologię, by można było specjalnymi metodami sprawdzić poprawność tej metodologii" - dodał.

Jak poinformował GUS, w ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną; migracje wewnętrzne i zagraniczne; charakterystykę etniczno-kulturową; niepełnosprawność; wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego; rodziny oraz charakterystykę mieszkań i budynków.

W ramach przygotowań do spisu gminy przeprowadziły już nabór na rachmistrzów. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, rachmistrzowie mają dostawać po 3 zł za prawidłowo wypełniony formularz pełny i 10 zł za szczegółowy. Mogą też dostać dodatek spisowy za przeprowadzane godziny - od 20 do 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Za wykonanie obchodu przedspisowego mają dostać 200 zł.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane