Nasdaq najwyżej od 15 lat

opublikowano: 02-03-2015, 22:00

Główne indeksy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły tydzień od wzrostów, a Nasdaq Composite po raz pierwszy od 15 lat przebił barierę 5000 pkt. Obligacje osłabły, a dolar umocnił się.

W styczniu dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. Z kolei ich wydatki spadły o 0,2 proc. w porównaniu z grudniem. Tymczasem ekonomiści oczekiwali wzrostu dochodów o 0,4 proc. wobec 0,3 proc. zwyżki miesiąc wcześniej oraz spadku wydatków o 0,10 proc. po 0,30 proc. zniżce w grudniu.

Rezerwa Federalna uważnie przygląda się inflacji i zatrudnieniu, na podstawie których zadecyduje o momencie podniesienia stóp procentowych.  Również wstępne dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro okazały się pozytywne – wynika z nich, że w styczniu spadły mniej niż oczekiwano.

- Rano mieliśmy lepsze od oczekiwań dane z Europy, a chiński bank centralny obniżył stopy procentowe w weekend. To połączenie sprawiło, że idziemy w górę – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Walter Todd, dyrektor do spraw inwestycji Greenwood Capital.

Indeks spółek technologicznych zakończył dzień zwyżką o 0,9 proc. i zamknął się powyżej poziomu 5000 pkt. – wcześniej zdarzyło się to tylko siedem razy i to w marcu 2000 r. Na finiszu sesji indeks DJ IA zyskiwał 0,9 proc., a wskaźnik S&P500 rósł o 0,6 proc.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy