Czytasz dzięki

Nasdaq wraca do formy

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 13-10-2020, 11:01

Poniedziałkowa sesja w przypadku technologicznego Nasdaqa zakończyła się 3-procentowym wzrostem, a amerykańskie indeksy pną się w kierunku szczytów wszechczasów, nie bacząc na utrzymujące się ryzyka związane z rozwojem pandemii na świecie.

We wtorkowy poranek nastroje ulegają jednak schłodzeniu wraz z tym jak na rynku napłynęły informacje o możliwości pojawienia się opóźnień jeśli chodzi o prace nad szczepionką. J&J, która komunikowała możliwość wyprodukowania 1 mld szczepionek w 2021 roku, wstrzymała pracę po tym jak u jednego z pacjentów pojawiły się niepokojące objawy. Nie jest to jednak pierwszy tego typu przypadek, a zawieszenie prac w takiej sytuacji jest standardową procedurą, zatem przecena z tego powodu nie powinna być głęboka.

Rynek pozytywnie może też podchodzić do informacji o wyleczeniu z Covid-19 amerykańskiego prezydenta, który jest gotowy do drugiego starcia z Bidenem podczas czwartkowej debaty. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 oddają część wczorajszych zwyżek i wracają w kierunku 3500 pkt. Poniedziałkowa sesja nie była dla niemieckiego Daxa tak spektakularna jak dla amerykańskich indeksów, niemniej jednak ten utrzymuje się powyżej 13000 pkt.

Rynek obecnie wyczekuje na publikacje wyników za III kw., które w przypadku kolejnego pozytywnego zaskoczenia mogą wynieść notowania na Wall Street na nowe historyczne szczyty mimo pandemii koronawirusa. Sezon jak zwykle rozpoczyna się od prezentacji rezultatów największych amerykańskich banków jak JP Morgan czy Citigroup. Dziś również premiera iPhone 12 i sentyment wobec spółek technologicznych może zależeć od odbioru nowego modelu oraz jak zwykle owianej atmosferą wyczekiwania konferencji Apple.

Pogorszenie nastrojów na otwarciu wtorkowej sesji sprzyja odrabianiu strat przez amerykańską walutę, a kurs EURUSD wraca poniżej 1.18. Powyżej 1.30 utrzymują się notowania GBPUSD mimo podtrzymania przez brytyjskiego premiera czwartkowego deadlineu dla negocjacji, po którym planuje on zerwać rozmowy z Unią. Notowaniom szterlinga nie przeszkadzają też historycznie wysokie poziomy nowych przypadków Covid-19, które mogę przekładać się na dalsze schłodzenie aktywności w celu opanowania epidemii.

W gronie państw G10 kiepsko radzą sobie notowania dolara australijskiego, co jest spójnie ze wzrostem awersji do ryzyka w dniu dzisiejszym, ale i wynika z informacji o zawieszeniu przez Chiny zakupów węgla z Australii. Spadek cen akcji i silniejszy dolar spychają natomiast notowania złota w kierunku 1900 UD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Polecane