“Następna bańka może pęknąć we Francji”

MD, cnbc.com
26-04-2012, 11:56

Jeśli Europejski Bank Centralny podwyższy stopy może dojść do pęknięcia bańki spekulacyjnej na francuskim rynku nieruchomości, ostrzega Danske Bank.

Duński bank zwraca uwagę, że w czasie kryzysu finansowego ceny nieruchomości mieszkaniowych nie spadły we Francji istotnie, a w 2009 roku zaczęły znowu rosnąć, aby osiągnąć nowe maksimum w trzecim kwartale 2011 roku. Od 2000 roku wzrosły o 121 proc.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Dostrzegamy oznaki bańki na francuskim rynku nieruchomości mieszkaniowych i nie byłoby zaskoczeniem gdyby ceny spadły o 10-20 proc. w najbliższych latach – napisał w raporcie Frank Oland Hansen z Danske Banku.

W czwartym kwartale 2011 roku ceny nieruchomości mieszkaniowych ustabilizowały się w Paryżu, gdzie rosły najszybciej, a w innych miastach Francji, o ponad 10 tys. mieszkańców, lekko spadły.

- Najważniejszym pytaniem jest, czy to początek dużej korekty na francuskim rynku nieruchomości mieszkaniowych? Są oznaki, że tak może być – napisał Hansen.

Takimi oznakami są, jego zdaniem, m.in. zdecydowany spadek popytu na kredyty na kupno domów, spadająca liczba rozpoczętych budów nowych domów i pozwoleń na budowę, a także zacieśnianie standardów udzielania kredytów.

- Nie ma wątpliwości, że francuski rynek nieruchomości mieszkaniowych jest w obecnej fazie zagrożony przez zdecydowany wzrost stóp procentowych – napisał Hansen.

Nie spodziewa się jednak, aby EBC podwyższył stopy przed 2014 rokiem. Oczekuje, że ceny nieruchomości mogą nadal rosnąć przez kolejne lata, ale wówczas skutki pęknięcia bańki będą znacznie poważniejsze.

- Dostrzegamy wiele wskaźników (…) sygnalizujących, że francuski rynek nieruchomości mieszkaniowych może być w punkcie zwrotnym – napisał Hansen. – W normalnych okolicznościach nie byłoby to powodem do alarmu. Jednakże jesteśmy w środku europejskiego kryzysu zaufania. Jeśli uwaga przesunie się z Hiszpanii na Frację, kryzys może ekskalować – napisał analityk Danske Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, cnbc.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / “Następna bańka może pęknąć we Francji”