Nasz Sklep kupuje w Małopolsce

opublikowano: 06-11-2017, 22:00

Spółka z dystrybucyjnej Grupy Specjał chce przejąć operatora liczącej ponad 80 placówek sieci Avita z Małopolski.

Dystrybutorzy wzmacniają się w detalu. Giełdowy Eurocash, największy hurtownik spożywczy w Polsce, we wrześniu dogadał się w sprawie przejęcia sieci marketów Mila. Tymczasem wywodząca się z Rzeszowa Grupa Specjał, jeden z największych konkurentów Eurocashu z rodzimym kapitałem, przymierza się do kupna krakowskiej spółki Megana, która jest operatorem liczącej ponad 80 sklepów sieci Avita.

SZEROKI FRONT:
SZEROKI FRONT:
Grupa Specjał, która kieruje Krzysztof Tokarz, zyje przede wszystkim ze spozywczego hurtu, ale ma tez apetyt na przejecia w detalu. Idzie w slady Eurocashu, dystrybucyjnego lidera, który w ostatnich latach kupił m.in. siec Eko i czeka na zgode UOKiK na przejecie marketów Mila
Marek Wiśniewski

Wniosek w sprawie przejęcia trafił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Formalnie kupującym ma być spółka Polska Sieć Handlowa Nasz Sklep, operator największego systemu franczyzowego w ramach Grupy Specjał. Pod szyldem Nasz Sklep działa obecnie ponad 3,5 tys. placówek, zaopatrywanych przez dystrybutora. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

— Spółka Megana jest od lat jednym z naszych partnerów handlowych. Jej właściciele chcieli ją sprzedać, a my w takich sytuacjach zawsze przyglądamy się transakcji. Avita to dobrze poukładana sieć, licząca 25 sklepów własnych i 60 franczyzowych. Zamierzamy zachować ten szyld i rozwijać sieć — mówi Krzysztof Tokarz, prezes i właściciel Grupy Specjał, do której należy Nasz Sklep.

Sklepy pod szyldem Avita działają głównie w Krakowie i okolicach. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi z KRS spółka Megana miała w 2015 r. 75 mln zł przychodów ze sprzedaży, regularnie notowała też niewielki, nieprzekraczający 0,5 mln zł zysk netto. Tymczasem ubiegłoroczne przychody całej Grupy Specjał to 1,67 mld zł, wobec 1,55 mld zł rok wcześniej. Niezależne sklepy, działające pod szyldem Nasz Sklep, generują natomiast łączną sprzedaż na poziomie ponad 5,5 mld zł.

— Ta transakcja jest zbieżna z naszą strategią ekspansji. Z jednej strony — rozwijamy się w hurcie, rozbudowując oddziały i ich asortyment, z drugiej — poszerzamy zasięg naszych sieci franczyzowych. Planujemy też kolejne przejęcia mniejszych sieci detalicznych, które są naszymi klientami, o ile ich właściciele zechcą je sprzedać — mówi Krzysztof Tokarz.

SZEROKI FRONT: Grupa Specjał, którą kieruje Krzysztof Tokarz, żyje przede wszystkim ze spożywczego hurtu, ale ma też apetyt na przejęcia w detalu. Idzie w ślady Eurocashu, dystrybucyjnego lidera, który w ostatnich latach kupił m.in. sieć Eko i czeka na zgodę UOKiK na przejęcie marketów Mila. [FOT. WM]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane