Nationale-Nederlanden przejmuje MetLife

opublikowano: 05-07-2021, 17:48

Holenderska grupa ubezpieczeniowa wzmocni się na polskim rynku polis życiowych i produktów emerytalnych oraz awansuje na pozycję lidera w Grecji.

Grupa Nationale-Nederlanden przejmie biznes od amerykańskiego MetLife’u w Polsce i Grecji za 584 mln EUR. Transakcja wymaga uzyskania zgód organów nadzoru. Jej zamknięcie planowane jest na pierwszą połowę 2022 r. i zostanie sfinansowana “własnymi środkami pieniężnymi oraz około 100 mln EUR lokalnych nadwyżek kapitałowych”. Polityka dywidendowa, jak i program umorzenia akcji własnych pozostają bez zmian.

"Biznes MetLife bardzo dobrze wpisuje się w nasze działania, naszą kulturę organizacji i model biznesowy, umożliwiając nam sprawną integrację. Łącząc silne kompetencje obu organizacji, będziemy kontynuować naszą strategię koncentracji na klientach, zarówno tych obecnych, jak i tych, którzy do nas dołączą. Cieszymy się, że już wkrótce powitamy grupę ok. 2,7 mln nowych klientów, zespół 450 pracowników w naszej firmie, jak również rozpoczniemy współpracę z grupą 1,6 doradców i brokerów" ― komentuje transakcję David Knibbe, CEO NN, cytowany w poniedziałkowym komunikacie.

Dzięki fuzji NN podwoi liczbę klientów na obu rynkach. W Grecji, gdzie ubezpieczyciel obecny jest od 1980 r., zwiększy całkowity udział w rynku do 18 proc. - zostanie liderem w zakresie oferty benefitów dla pracowników, jak również na rynku grupowych ubezpieczeń emerytalnych, a także będzie rozwijał ofertę w zakresie ubezpieczeń wypadkowych oraz zdrowotnych. Sieć dystrybucji urośnie o 400 doradców oraz brokerów. W Polsce, gdzie NN jest obecne od 1994 r., firma wzmocni pozycję w segmencie polis życiowych i produktów emerytalnych, zwiększając udział w rynku z 8 do 12 proc. Biorąc pod uwagę składki ubezpieczeniowe zbierane przez polski MetLife, po połączeniu przypis NN powinien uplasować się na poziomie ok. 500 mln EUR rocznie. Sieć dystrybucji urośnie o 1,2 tys. osób.

O tym, że NN złożyło ofertę na zakup polskiego i greckiego biznesu od MetLife, poinformował w ubiegłym tygodniu Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła zbliżone do sprawy. Eksperci ubezpieczeniowi, zapytani przez “PB” o wpływ fuzji na nasz rynek, pozytywnie ocenili zamiary NN wobec konkurenta.

NN jest notowana na giełdzie w Amsterdamie. Grupa prowadzi działalność w 20 krajach ― ma silną pozycję na rynkach europejskich i japońskim. Specjalizuje się polisach na życie, produktach emerytalnych i inwestycyjnych. Obsługuje ok. 18 mln klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane