NATIONWIDE BĘDZIE UBEZPIECZAĆ NA ŻYCIE

Marcin Zieliński
opublikowano: 17-06-1999, 00:00

NATIONWIDE BĘDZIE UBEZPIECZAĆ NA ŻYCIE

Firma zamierza u nas inwestować za pośrednictwem funduszy Pioneera

JESZCZE BEZ NAZWY : Nationwide brzmi zbyt obco dla Polaka. Nie ustaliliśmy jednak jeszcze nazwy spółki ani kompletnej listy produktów, które zaoferujemy. Nationwide jest jednak zdecydowany, by zaistnieć w Polsce. Na razie mamy 30 proc. w Pioneer PTE, którego kapitał wynosi 112 mln zł — mówi David Martin, prezes Nationwide Global Holdings. fot. Borys Skrzyński

Amerykańska grupa finansowa Nationwide, specjalizująca się za oceanem w ubezpieczeniowych produktach emerytalnych oraz w asekuracji majątku, chce założyć w Polsce towarzystwo ubezpieczeń życiowych. Na początek zaproponuje pracownicze programy emerytalne i polisy z funduszem inwestycyjnym. Chociaż nie wiadomo, jaki wybór opcji inwestycyjnych otrzymają klienci, jest pewne, że Nationwide będzie lokować aktywa za pośrednictwem funduszy Pioneera.

W ubiegły piątek David Martin, prezes Nationwide Global Holdings (kontrolowanego w 100 proc. przez Nationwide), spotkał się z Danutą Wałcerz, prezesem Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń. Amerykanin zaprezentował plany Nationwide i miał wkrótce złożyć w Ministerstwie Finansów wniosek o licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Jeżeli proces licencyjny przebiegnie bez problemów, spółka, która będzie w całości kontrolowana przez NGH, sprzeda pierwsze polisy na początku przyszłego roku.

Działanie z Pioneerem

— Chcemy założyć spółkę życiową. Nie wykluczam jednak, że gdy zdobędziemy satysfakcjonującą liczbę klientów, powołamy także firmę ubezpieczeń majątkowych — mówi David Martin.

Na początku Nationwide będzie sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem stu agentów. W pierwszym okresie reprezentanci firmy zaoferują szefom przedsiębiorstw pracownicze programy emerytalne. Następnym krokiem będzie przyjęcie jeszcze trzystu agentów i wtedy Nationwide zaproponuje ubezpieczenia życiowe z funduszem inwestycyjnym. Część inwestycyjna będzie lokowana za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych Pioneera. Plan zakłada, że to właśnie obecni klienci Pioneera będą zachęcani do zakupu polis Nationwide.

Myśleli o PZU

Amerykanie z Nationwide dopiero dwa lata temu podjęli decyzję o zdecydowanym wyjściu z ofertą poza granice USA. W tym celu w 1997 r. powołano Nationwide Global Holdings.

— Kiedy w sierpniu ubiegłego roku zacząłem kierować NGH, od razu podjąłem decyzję o wejściu na polski rynek. Już wcześniej, kiedy pracowałem w American International Group, uważałem Polskę za najbardziej obiecujące miejsce w tej części Europy. Gdyby Skarb Państwa zdecydował się na sprzedaż więcej niż 50 proc. PZU, Nationwide prawdopodobnie pretendowałby do przejęcia tego pakietu. Zmieniliśmy plany, gdy poznaliśmy koncepcję prywatyzacji PZU. 30 proc. nie daje, niestety, wystarczającej gwarancji wpływu na losy firmy — podkreśla szef NGH.

Nationwide odrzucił też możliwość inwestowania w inne polskie firmy ubezpieczeniowe. David Martin twierdzi, że polskie towarzystwa nastawione są na sprzedaż równolegle polis życiowych i majątkowych.

Prezes NGH właśnie kompletuje kadrę. Na początku w tym gronie znajdzie się kilku specjalistów z Luksemburga. Tam właśnie Nationwide przejął niedawno lidera tamtejszych ubezpieczeń życiowych — PanEuro Life.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zieliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NATIONWIDE BĘDZIE UBEZPIECZAĆ NA ŻYCIE