Nauka tego, co potrzebne

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 09-06-2014, 00:00

Studia podyplomowe mają być praktyczne. Dlatego wiele firm i uczelni współpracuje przy ich tworzeniu.

Rachunkowość, Rzeczoznawca majątkowy, Controlling, Zamówienia publiczne, Zarządzanie projektem, Zarządzanie instytucjami publicznymi, Menedżer logistyki, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw — to najbardziej oblegane studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Praktyczne i przydatne, bo tego oczekują słuchacze.

Zobacz więcej

DOBRZE PRZYGOTOWANI: Absolwenci Finansów i rachunkowości w centarch finanswych na wrocławskim UE, którzy swoją przyszłość zawodową chcieliby związać z naszą branżą, będą mieli większe szanse na pracę w działach finansowych HP GBC — mówi AgnieszkaOrłowska, prezes HP GBC. [FOT. ARC]

Coraz częściej uczelnie przed uruchomieniem nowego kierunku badają potrzeby firm i kandydatów na studia. Robią tak np. Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. I coraz więcej studiów podyplomowych organizuje się po prostu we współpracy z przedsiębiorstwami lub organizacjami zawodowymi.

Współpraca

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przygotowuje studia podyplomowe razem ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, PwC, IBM, VW Motor Polska, Sitech i HP. W przypadku tej ostatniej firmy chodzi o Centrum Biznesowe Hew-lett- Packard (HP GBC). Kie-runek, prowadzony we współpracy z UE, nazywa się Finanse i rachunkowość w centrach finansowych. Ma odpowiadać na potrzeby branży usług dla biznesu i jest przeznaczony głównie dla pracowników centrów takich usług, zwłaszcza finansowo-księgowych, pracowników outsourcingu usług finansowych, działów planowania i analiz, konsultantów i ekspertów, specjalistów ds. finansowych.

— Program został stworzony pod kątem oczekiwań dotyczących kandydatów do pracy w sektorze usług dla biznesu. Absolwenci, którzy swoją przyszłość zawodową chcieliby związać z naszą branżą, będą mieli większe szanse na pracę w działach finansowych HP GBC — twierdzi Agnieszka Orłowska, prezes HP GBC.

Kadrę dydaktyczną stanowią doświadczeni pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego, specjaliści od finansów i rachunkowości oraz pracownicy HP GBC.

Z kolei w Szkole Głównej Handlowej kierunek Efektywne zarządzanie IT w przedsiębiorstwie współprowadzą specjaliści z Oracle’a. Eksperci z Ipsos pracują przy realizacji studiów podyplomowych reklamy w tej uczelni. A Zarządzanie przedsiębiorstwem deweloperskim powstało we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich.

Na wyłączność

Ale na rynku edukacyjnym przybywa też studiów podyplomowych przygotowanych specjalnie na wyłączność dla konkretnych firm. Grupa Azoty udostępnia właśnie swoim menedżerom autorskie studia Kompetencje menedżerskie w korporacji międzynarodowej. Program opracowali naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera. Dwusemestralne zajęcia w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej ruszyły 23 maja.

— Pomysł wziął się z potrzeby skonsolidowania działań i strategii naszej Grupy. Chcemy przygotować kadrę do działania poza rynkiem krajowym. Wymaga to nowych umiejętności, wiedzy, dobrej relacji między spółkami i tworzącymi je ludźmi. Liczymy też na to, że słuchacze pochodzący z różnych ośrodków Grupy Azoty podczas studiów wzajemnie się poznają i lepiej zrozumieją sytuację kolegów z innych spółek. Nic lepiej nie buduje współpracy grupowej jak dobre zrozumienie wzajemnych potrzeb i specyfiki — opowiada Rafał Bednarczyk, dyrektor biura korporacyjnego zarządzania personelem w Grupie Azoty.

Program obejmuje 190 godzin zajęć dydaktycznych, w tym ćwiczeń, konwersatoriów i seminariów rozwijających zastosowanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy menedżera. Wykłady i ćwiczenia przeprowadzą nauczyciele akademicy, trenerzy i praktycy z wieloletnim doświadczeniem wspierania rozwoju biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu