Czytasz dzięki

Nauka zatańczy tango z biznesem

opublikowano: 09-12-2016, 15:02

Naukowcy otrzymali łącznie 22 mln zł na realizację badań i współpracę z przedsiębiorcami.

Znane są już wyniki drugiego konkursu w programie Tango, zainicjowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Realizują go dwie podlegające resortowi agencje – Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Mają ułatwić jednostkom naukowym wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług. 

Fotolia

- W rozstrzygniętym konkursie dofinansowanie otrzymają m.in. prace nad systemem monitorowania poziomu bezpieczeństwa w kopalniach, nowatorskimi rozwiązaniami inżynierii lotniczej i kosmicznej, badania nad innowacyjnym testem do wykrywania zakażeń gronkowcem wśród kobiet ciężarnych oraz technologią oczyszczania środowisk wodnych. Wszystkie wyłonione projekty to doskonały przykład na to, jak ważna dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski jest nauka – zaznacza Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 

Wsparcie przyznane zostało na realizację 26 projektów. Otrzymane w ramach konkursu pieniądze – łącznie 22 mln zł – mają pokryć m.in. koszty analiz rynkowych, badań przemysłowych i prac rozwojowych. Mogą zostać wydane na ochronę własności intelektualnej lub opracowanie koncepcji rynkowego zastosowania wyników prac badawczych, a także ułatwić pozyskanie partnerów, którzy pomogą w komercjalizacji rozwiązań.

 – Chcąc wzmacniać konkurencyjność naszej gospodarki musimy stawiać nie tylko na jakość prowadzonych badań, ale także na efektywność transferu wiedzy z nauki do przemysłu. Możliwość weryfikacji potencjału rynkowego na wczesnym etapie badań to często czynnik decydujący o sukcesie nowej technologii, produktu czy usługi w przyszłości – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

- Nagrodzone projekty pokazują, że prawdziwie innowacyjna gospodarka ma swoje korzenie w nauce, w badaniach, które często wcale nie są prowadzone z myślą o komercyjnym zastosowaniu, ale przez rozwijanie naszej wiedzy stwarzają nieznane dotąd możliwości – dodaje prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

W przypadku zakwalifikowania projektu do fazy badawczej (B+R) wymagane będzie wniesienie przez przedsiębiorcę zainteresowanego wynikami prac wkładu własnego w wysokości minimum 15 proc. dofinansowania, jakie otrzymali naukowcy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane