NBP: nie będziemy mieli zysku

NBP
opublikowano: 09-07-2009, 15:57

W odniesieniu do wypowiedzi Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie prognozy zysku NBP za 2009 rok, Narodowy Bank Polski informuje, że:

W 2008 roku Narodowy Bank Polski odnotował zerowy wynik finansowy, co wynika z konieczności tworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych.

Plan finansowy NBP, stanowiący podstawę prowadzenia gospodarki finansowej Banku zakłada, że w 2009 roku wynik finansowy banku centralnego również  ukształtuje się na poziomie zerowym, co przełoży się na brak wpłaty z zysku do budżetu państwa w 2010 roku. Obowiązek tworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych,  jest nałożony na NBP przez art. 65 ustawy o NBP oraz podjętej na jej podstawie uchwały Rady Polityki Pieniężnej z dnia 19 grudnia 2006 roku.

NBP ustala wynik finansowy raz do roku tj. na dzień bilansowy  –  31 grudnia. Zasady rachunkowości  wymagane ustawą o Narodowym Banku Polskim (art.67) oparte na zasadach rachunkowości obowiązujących w Europejskim Systemie Banków Centralnych, powodują brak możliwości ustalania wyniku trakcie trwania roku obrotowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: NBP

Polecane