NBP obniży stopę rezerwy obowiązkowej

opublikowano: 01-10-2001, 19:10

WARSZAWA (Reuters) - Narodowy Bank Polski (NBP) obniży w przyszłym roku stopę rezerwy obowiązkowej jeśli zdecyduje się na zniesienie możliwości zaliczania gotówki w kasach banków na poczet utrzymywanej rezerwy, poinformował w poniedziałek NBP.

Taka decyzja przybliżyłaby polski system bankowy do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Rezerwy obowiązkowe wynoszą dziś pięć procent od wszystkich depozytów. Stopa ta jest jednym z kluczowych instrumentów służących kontroli płynności systemu bankowego.

"NBP nie wyklucza zniesienia możliwości zaliczania gotówki w kasach banków na poczet utrzymywanej rezerwy. W takiej sytuacji NBP odpowiednio obniży stopę rezerwy obowiązkowej" - napisano w opublikowanym w poniedziałek dokumencie "Założenia Polityki Pieniężnej na 2002 rok".

Stopa rezerwy obowiązkowej jest niezmienna od lipca 1999 roku. NBP uważa, że jej zmiana byłaby neutralna dla płynności sektora bankowego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP obniży stopę rezerwy obowiązkowej