NBP: w grudniu spadły aktywa rezerwowe

ISBNews
opublikowano: 07-01-2016, 14:23

Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły w grudniu br. 86,89 mld euro i spadły o 6,3% wobec poprzedniego miesiąca, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 5,1%.

W przeliczeniu na dolary USA, rezerwy wyniosły 94,92 mld USD wobec 98,04 mld USD miesiąc wcześniej i w porównaniu do 100,44 mld USD rok wcześniej, podano w komunikacie.

Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w grudniu 370,3 mld zł (wobec 395,16 mld zł miesiąc wcześniej i 352,26 mld zł rok wcześniej).

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu