Nerwowy koniec tygodnia na Wall Street

opublikowano: 28-12-2018, 22:07

Po dwóch zwyżkowych sesjach z wyraźną przewagą strony popytowej, piątkowe notowania za Atlantykiem stały pod znakiem wzrostu nerwowości i niepewności inwestorów. Efektem tego były wahania indeksów.

Ostatecznie sesja przyniosła spadek indeksu blue chipów Dow Jones IA o 0,33 proc. Z kolei indeks szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 0,13 proc. Natomiast wskaźnik rynku technologicznego Nasdaq Composite wyratował się zyskując 0,08 proc.

Spośród 11-tu branżowych składowych indeksu S&P500 w piątek najlepiej prezentowały się walory sektorów uważanych za defensywne z produktów konsumenckich i nieruchomości na czele.

Z powodu procesu „shutdown” amerykańskiej administracji z kalendarza makro wypadło kilka istotnych dla rynku w tym dotyczących sprzedaży nowych domów w listopadzie oraz salda obrotów towarowych, które normalnie publikuje Census Bureau, agenda Departamentu Handlu. Z tych odczytów co trafiły na parkiet w obu przypadkach doszło do spadków. Zniżkował wskaźnik PMI dla regionu Chicago, choć zdecydowanie mniej niż oczekiwali ekonomiści. Zaskoczył za to negatywnie rynek mieszkaniowy, na którym w listopadzie zamiast oczekiwanego wzrostu o 0,7 proc. podpisanych umów kupna domów doszło do nieoczekiwanego spadku w tej samej skali.

Choć zakończony na Wall Street tydzień, krótszy ze względu na święta był swoistą kolejką górską, zakończył się mocnymi dodatnimi zmianami indeksów (DJ IA +2,7 proc., S&P500 + 2,9 proc., Nasdaq +4 proc), co przerwało serię trzech z kolei spadków. 

Mimo wszystko indeksy są na drodze do odnotowania najgorszego grudnia (w przypadku DJ IA i S&P500) od 1931 r. i najsłabszego rocznego wyniku od 2008 r., głównie w uwagi na grudniową korektę.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane