Neuca idzie pod prąd

AT
opublikowano: 12-05-2011, 00:00

Dystrybutor leków nie boi się ustawy refundacyjnej. Dzięki niej zostanie więcej w kasie — zapewnia prezes.

Dystrybutor leków nie boi się ustawy refundacyjnej. Dzięki niej zostanie więcej w kasie — zapewnia prezes.

Neuca, lider rynku dystrybucji leków, chwali się wynikami za pierwszy kwartał i zapowiada, że w następnych latach będą jeszcze lepsze. Wyższe wyniki dystrybutor farmaceutyczny ma zawdzięczać m.in. ustawie refundacyjnej, którą niedawno przegłosował Senat.

— Proponowane zamiany oceniamy pozytywnie — podkreśla Piotr Sucharski, prezes Neuki.

Stanowisko prezesa na pierwszy rzut oka może dziwić. Przecież branża farmaceutyczna protestowała przeciwko nowej ustawie, która po poprawkach senackich wprowadza stałą marżę na leki refundowane obniżaną w kolejnych latach do 7, 6 i 5 proc. od 2014 r.

— Obecnie rzeczywista marża, mimo że może wynosić prawie 9 proc., nie sięga nawet 5 proc., bo oddajemy ją aptekom — wyjaśnia Piotr Sucharski.

Od przyszłego roku udzielanie rabatów aptekom będzie zabronione, więc na koncie spółki zostanie dodatkowo 2 proc. marży, co — podkreśla prezes — przy tak dużej skali działalności przyniesie duże oszczędności. Dla klientów Neuki nie jest to dobra wiadomość.

— Szczególnie narażone są małe apteki, które już są w trudnej sytuacji. Brak rabatów może oznaczać likwidację części z nich. Dla hurtowników to także zła widomość, bo na nich spadnie ciężar ewentualnych długów — uważa Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Prezes Neuki nie widzi zagrożenia.

— Większym niebezpieczeństwem dla niedużych tradycyjnych aptek jest obecna sytuacja. Są one powoli wypierane z rynku przez sieci apteczne, które dzięki rabatom otrzymywanym od producentów sprzedają leki za półdarmo. Po wprowadzeniu ustawy będzie to zabronione, bo leki refundowane we wszystkich placówkach będą kosztowały tyle samo — tłumaczy Piotr Sucharski.

W związku z ograniczeniem liczby magazynów Neuca ma do sprzedaży w 2011 r. siedem nieruchomości, które wyceniła na ponad 31 mln zł. Prezes potwierdza tegoroczne prognozy 6,4 mld zł przychodów i 44 mln zł zysku netto.

— W pierwszym kwartale zanotowaliśmy rekordowe wyniki. Przychody urosły o 11 proc. r/r, do 1,8 mld zł, a zysk netto o 31 proc., do 15,4 mln zł. Wyłączając zdarzenia jednorazowe z tego i poprzedniego roku, zysk netto urósł o 77 proc., do 16,3 mln zł — mówi Piotr Sucharski.

Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK, podkreśla, że wyniki okazały się dużo lepsze, niż przewidywał, a spółka jest na dobrej drodze do spełnienia rocznych prognoz.

— Wyniki wzrosną również w 2012 r. Pieniądze, które zostaną w kasie spółki dzięki nowemu prawu, Neuca przeznaczy na rozwój wirtualnych sieci aptecznych — mówi Tomasz Sokołowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy