Neutralna sesja w Warszawie

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 11-03-2019, 19:37

Pierwsza sesja tygodnia na warszawskim parkiecie nie przyniosła ostatecznie większych zmian na głównych indeksach. Zarówno zmiana (zamknięcie) na WIG20 +0,05%, sWIG80 +0,05% jak i mWIG40 +0,07% nie przekroczyła 0,1%. Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 660 mln. Warto zaznaczyć, iż plasuje nas to w dolnej połowie dzisiejszego bilansu handlu w Europie, gdzie większość indeksów skorzystała z pozytywnego rozpoczęcia obrotu w USA.

Liderem zwyżek wśród największych spółek było LPP (4,979%). W TOP3 spadkowiczów był jednak PKN (-0,35%), który posiada ponad 14% udziałów w indeksie. Wśród innych spółek warto wspomnieć o pozytywnych reakcjach rynku na raporty sprzedażowe za luty Monnari (+4,76%) oraz Intercars (1,63%). Ponadto wyniki podały Lubawa (5,6%) oraz Torpol (+4,41%). Największa zwyżką dnia pochwalić się mogą walory Energoinstalu (+40,59%), gdzie pojawił się wzmożony popyt po informacjach o podpisaniu umowy znaczącej z Standardkessel Baumgarte.

Ciekawie prezentował się początek tygodnia na rynkach zachodnich. W Europie inwestorzy „żyli” spekulacjami dot. potencjalnej fuzji Deutsche Banku z Commerzbankiem. Niemiecki minister finansów Olaf Scholz powiedział, że "trwają konsultacje w tej sprawie". Przypomnijmy, iż „temat” DB ciągnie się na rynku od ponad 2 lat, a samo zachowanie kursu instytucji było wielokrotnie pretekstem do podbicia „awersji do ryzyka” wśród inwestorów. W USA otrzymaliśmy pozytywne otwarcie rynku, które można traktować jako próbę przerwania serii 5- spadkowych sesji z poprzedniego tygodnia. O ile Nasdaq i S&P500 sygnalizowały wzrosty jeszcze na poziomie futures to Dow Jones musiał zmierzyć się z problemami Boeinga. Po weekendowej katastrofie w Etopii chińskie władze poleciły przewoźnikom zawieszenie używania modelu 737 Max. W premarket'cie (handel przedsesyjny) akcje Boeinga traciły nawet -13%.

W szerszym ujęciu uwaga inwestorów skupiona jest na sygnałach dotyczących Brexitu. Jutro, w brytyjskim parlamencie, ma odbyć się kolejne głosowanie dot. procedury. Pojawia się wiele spekulacji dot. m.in. nowego referendum lub rozpisania nowych wyborów. W ostatnich godzinach pojawiły się również doniesienia, iż przewodniczący KE złożył „ważną propozycję Wlk. Brytanii”. Wszystko sugeruje więc, iż jutrzejsze nastroje na rynkach w Europie zależeć będą od wydarzeń na wyspach.

Oceniając dzisiejszą sesję wydaje się, iż inicjatywa pozostaje po stronie podaży, czego potwierdzeniem jest brak odbicia głównego indeksu przy poprawie nastrojów w Europie po starcie sesji w USA. Lokalnie WIG20 konsoliduje blisko 2300 pkt.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy