Neutralnie na Wall Street

opublikowano: 08-01-2014, 22:19

Dow Jones zakończył sesję 0,4 proc. spadkiem, S&P500 stracił zaledwie 0,02 proc. Nasdaq zyskał 0,3 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji niewiele się działo w środę. Głównymi wydarzeniami dnia była publikacja raportu ADP o liczbie miejsc pracy stworzonych przez sektor prywatny w grudniu oraz „minutes” z ostatniego w 2013 roku posiedzenia FOMC. Raport ADP okazał się lepszy niż oczekiwano. Sektor prywatny dodał 238 tys. miejsc pracy, prognozowano 215 tys. Do tego dane z listopada skorygowano w górę. „Minutes” FOMC także nie popsuły nastrojów. Ogłoszona na grudniowym posiedzeniu redukcja zakupów obligacji w ramach QE została uzasadniona spadkiem skuteczności takich działań, jednocześnie członkowie FOMC opowiedzieli się za stopniowym zmniejszaniem zakupów. Taniały obligacje skarbowe USA, czemu sprzyjała wiadomość, że na środowej aukcji po raz pierwszy od 2011 roku rentowność 10-latek przekroczyła 3 proc. Mniejszy niż oczekiwano spadek zapasów ropy w USA spowodował, że na zamknięciu sesji na NYMEX notowano ją najniżej od 6 tygodni. Staniało złoto. Umocnił się tymczasem dolar, którego indeks zyskał prawie 0,3 proc.

Na zamknięciu spadała wartość 6 z 10 indeksów głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały spółki świadczące usługi telekomunikacyjne (-1,7 proc.), dostawcy dóbr codziennego użytku i spółki z segmentu energii (po -0,7 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały spółki z segmentów finansowego (0,3 proc.), materiałowego (0,55 proc.) i ochrony zdrowia (0,9 proc.). Na zamknięciu taniało 53 proc. spółek z S&P500 i 58 proc. z Nasdaq 100. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniało 21. W trójce najmocniej przecenionych spółek z indeksu znalazły się dwa największe amerykańskie telekomy: AT&T i Verizon, a także Microsoft. Po przeciwnej stronie znalazły się koncern farmaceutyczny Pfizer, bank JP Morgan i chemiczny gigant Dupont.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane