Czytasz dzięki

Nextbike podpisał nową umowę z Białymstokiem

PAP, DI
opublikowano: 09-05-2020, 10:46

Najpóźniej w pierwszym tygodniu lipca powinien ruszyć tegoroczny sezon roweru miejskiego w Białymstoku.

O podpisaniu umowy poinformowała w komunikacie firma Nextbike Polska, która do tej pory była operatorem roweru miejskiego w Białymstoku i wygrała przetarg na kolejne trzy lata.

Zobacz więcej

Fot. Nextbike

BiKeR (Białostocka Komunikacja Rowerowa) działa od 2014 r. i obejmuje także gminy ościenne: Choroszcz, Supraśl i Juchnowiec Kościelny. W 2019 roku w systemie do dyspozycji było 650 rowerów na 64 stacjach, można było korzystać też z tandemów i rowerków dla dzieci.

Sezon zwykle trwał od 1 kwietnia (gdy była sprzyjająca pogoda, z możliwością nawet wcześniejszego uruchomienia), do końca listopada. W 2019 roku miejskie rowery były wykorzystywane w Białymstoku blisko 538 tys. razy. Jak wyliczył operator, od uruchomienia systemu sześć lat temu odnotowano w Białymstoku 3 mln wypożyczeń, dokonanych przez 92 tys. użytkowników.

Jeszcze w połowie marca władze miasta informowały, że start tegorocznego sezonu może być opóźniony o dwa miesiące nie z powodu zakazu używania rowerów miejskich w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ale dlatego, że operator ma trudności z instalacją rowerów, bo na czas nie doszły do Polski części, które w większości są sprowadzane z Chin.

Ostatecznie umowa - obowiązująca do końca listopada 2022 roku - została podpisana kilka dni temu. Jak poinformował Nextbike Polska, obejmuje ona zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację systemu, przy czym jego uruchomienie nastąpi w terminie 60 dni od zawarcia tego kontraktu.

Przewidziano w nim jednak szczegółowe zapisy co do możliwości przesunięcia tego terminu, w przypadku ponownego wprowadzenia zakazu korzystania z rowerów miejskich (taki zakaz został cofnięty od minionej środy i w niektórych miastach rowery miejskie ruszyły).

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił kilka dni temu, że w mieście system mógłby ruszyć w czerwcu, choć raczej nie od początku tego miesiąca. Rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej powiedziała w sobotę PAP, że zapisy umowy z Nextbike Polska rzeczywiście dają operatorowi 60 dni na rozpoczęcie sezonu, czyli czas do pierwszego tygodnia lipca ale zastrzegła, że miasto jest z nim w kontakcie i nie wyklucza, że tegoroczny sezon BiKeRa mógłby ruszyć jednak wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane