NFI i PŚU rosną, pozostałe indeksy tracą na wartości

NFI i PŚU rosną, pozostałe indeksy tracą na wartości

NFI i PŚU rosną, pozostałe indeksy tracą na wartości

Artur Sulejewski
opublikowano: 12-11-1998, 00:00

NFI i PŚU rosną, pozostałe indeksy tracą na wartości

ROLE SIĘ ODWRÓCIŁY: Jeszcze niedawno NFI oraz PŚU podlegały stałej przecenie. Obecne spadki na GPW i zagranicznych giełdach nie stanowią przeszkody do wzrostów na tych rynkach.

Wtorkowa, ostatnia przed jednodniowym świętem, sesja przyniosła nasilenie się spadków na rynku akcji. Najwięcej na wartości straciły indeksy WIG 20 oraz WIG (odpowiednio — 3,8 proc. oraz — 2,8 proc). Korekcie poddały się także, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu, indeksy grupujące spółki o mniejszej kapitalizacji. MIDWIG stracił 1,7 proc. na wartości, natomiast WIRR 0,7 proc.

TEN STAN rzeczy, jak się wydaje, może wynikać z pokaźnych wzrostów najważniejszych indeksów w ostatnim czasie. Inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Zbiegło się to z pogorszeniem nastrojów na zagranicznych rynkach finansowych. Mniejsze spółki nie rosły w ostatnim czasie tak dynamicznie jak ich duzi sąsiedzi z parkietu. Na pewno mniej jest w małych ulokowanego zagranicznego kapitału, czyli tego, który ostatnimi czasy napędzał na warszawskiej giełdzie koniunkturę. Dlatego też obecne spadki mają łagodniejszy przebieg.

WYNIKI ostatnich sesji to jedno wielkie rozczarowanie dla akcjonariuszy Optimusa. Kurs akcji nowosądeckiej spółki na wtorkowej sesji podczas notowań jednolitych obniżył się o 2,7 proc., dochodząc do poziomu 36 zł. Ustanowił tym samym swoje minimum z ostatnich 52 tygodni. Podczas notowań ciągłych akcje te straciły kolejne 1,7 zł na wartości.

TYMCZASEM inne spółki zaliczane przez GPW do sektora informatycznego (np. ComputerLand, Prokom czy Softbank) mają ostatnio dobrą passę. Rynek już wie, że jeden z dużych akcjonariuszy Optimusa (prawdopodobnie Merrill Lynch) skracał swoją pozycję. Prawdopodobnie w najbliższym czasie inwestorzy otrzymają nową informację ze spółki, która być może wyjaśni, dlaczego papiery te tracą w ostatnim czasie ciągle na wartości.

LEPSZE czasy nastały natomiast dla posiadaczy akcji NFI oraz PŚU. Od początku tygodnia wartość tych pierwszych wzrosła o 3,1 proc. Świadectwa zdrożały natomiast o 6,2 proc.

JESZCZE jakiś czas temu jakiekolwiek wzrosty na GPW nie były w stanie choćby lekko zastopować spadków na rynku funduszy i świadectw udziałowych. Obecnie sytuacja diametralnie się odwróciła. Tracą na wartości akcje spółek najbardziej płynnych, a także wchodzących w skład MIDWIG-u, czy WIRR-u, a mimo to NFI oraz PŚU zyskują na wartości.

SPRZYJA temu na pewno bliski koniec okresu ważności świadectw udziałowych, liczne transakcje pakietowe, które zawierane są zazwyczaj po cenach o kilkanaście procent wyższych od fixingowych (np. we wtorek właściciela zmieniło 736 102 akcje II NFI oraz 231 185 papierów NFI Kwiatkowskiego. W obu przypadkach cena transakcji była wyższa od ustalonej w trakcie notowań jednolitych, odpowiednio o 17,6 proc. oraz 13,6 proc.), a także ujawnianie się coraz więcej zagranicznych instytucji, które posiadają w funduszach znaczące pakiety akcji.

OSTATNIE pozytywne informacje docierające na rynek (udany debiut GDR-ów TP SA w Londynie, odrzucenie przez Sejm proponowanej przez AWS wersji ustawy podatkowej, która zagrażała finansom państwa, duże prawdopodobieństwo wystąpienia w tym roku jednocyfrowej inflacji) nie uchroniły GPW przed wtorkowymi spadkami. Wydaje się więc, że w najbliższym czasie o sytuacji w Warszawie kolejny raz zadecyduje rozwój wydarzeń na zagranicznych rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski