NFZ: finansowanie procedur kardiologicznych nie będzie niższe

PAP
opublikowano: 16-12-2011, 10:26

Poziom finansowania procedur kardiologicznych w roku 2012 na pewno nie będzie mniejszy niż do tej pory - zapewnił w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Piątkowa "Rzeczpospolita" podała, że kardiolodzy wykonujący tzw. procedury inwazyjne, np. w trakcie zawału, nie dogadali się z NFZ. Według "Rz" w proponowanych właśnie placówkom kontraktach ceny zabiegów spadną od 5 do 22 proc.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił w rozmowie z PAP, że dokonane zmiany dotyczą dostosowania wyceny świadczeń kardiologii inwazyjnej do rzeczywistych kosztów (głównie ze względu na spadek cen stentów - umieszczanych wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia drożności).

"Na sierpniowym spotkaniu w centrali NFZ z konsultantem krajowym prof. Grzegorzem Opolskim nie było w tym względzie rozbieżności. Ustalono też wtedy, że środowisko kardiologów przedstawi propozycje zmian wyceny innych procedur, tak jednak, aby całkowite nakłady na kardiologię pozostały na podobnym poziomie" - powiedział Troszyński.

"Krótko mówiąc, chodziło o to, aby +pozyskane+ z procedur stentowych środki finansowe mogły stanowić podstawę do zwiększenia wyceny innych procedur kardiologicznych" - dodał rzecznik NFZ.

Szef sekcji kardiologii inwazyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Robert Gil powiedział "Rz", że "stracą szpitale i pacjenci, szczególnie ci najciężej chorzy, u których przed zabiegiem trzeba wykonać dodatkową, specjalistyczną diagnostykę".

Prof. Gil przyznaje, że dotąd NFZ płacił za wiele z tych zabiegów więcej, niż one kosztowały. "Od lipca rozmawialiśmy z NFZ nad urealnieniem cen. Dzięki temu, że za niektóre zabiegi dostawaliśmy więcej pieniędzy, było nas stać na wykonanie badań, za które NFZ oddzielnie nie płaci" – mówi na łamach "Rz".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / NFZ: finansowanie procedur kardiologicznych nie będzie niższe