Niby udany debiut Telmaxu

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 24-05-2002, 00:00

Członkowie zarządu Telmaxu cieszyli się, że akcje spółki zadebiutowały po 125 zł za walor. To rzeczywiście spory sukces — wzrost o 26,9 proc. W stosunku do ustalonej przez GPW ceny odniesienia (98,5 zł) rozbudził nadzieje na jeszcze wyższą aprecjację. Nadzieje okazały się jednak płonne. Cena debiutu, z której cieszył się zarząd, nie wynikała bynajmniej z działania sił rynkowych. Po prostu dwie strony dogadały się, że pohandlują jedną akcją, by jakoś zacząć notowania. Nie uwierzę, że poważny inwestor kupuje lub sprzedaje pojedyncze akcje debiutującej spółki czy jakiejkolwiek innej. Chodziło o dobry początek, i to się niewątpliwie udało.

Był to jednak zarazem początek końca handlu spółką — do zamknięcia notowań nic się nie zmieniło. Na realizację czekała oferta sprzedaży za 142 zł, było kilka ofert kupna za 87-126 zł. Do transakcji nie doszło. Tym samym właścicieli zmieniła tylko jedna akcja Telmaxu, ustalając kurs na 125 zł. Obroty — jak łatwo policzyć — wyniosły 250 zł. Wygląda to na swego rodzaju antyrekord debiutów.

A szkoda. Telmax naprawdę wygląda na poważną spółkę, o zdrowych fundamentach, z dobrymi wynikami i pozycją na rynku. Tymczasem wokół firmy i jej upublicznienia dzieje się coś dziwnego. A to GPW nie do końca wie, jaki będzie kurs odniesienia. A to spółka nie jest pewna, jaka jest struktura akcjonariatu. To znów w prospekcie pojawiają się w różnych miejscach różne wyniki (strony 6 i 106).

Najciekawsze jest jednak to, że poza sesją zawarto jedną transakcję pakietową. Też po kursie 125 zł, ale właścicieli zmieniło ponad 17 tys. akcji, przy obrocie sięgającym 4,3 mln zł. Szanowni akcjonariusze, trzeba było to zrobić na rynku! Debiut byłby udany, i pozory zachowane. A tak — trudno nie być sceptykiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niby udany debiut Telmaxu