Nie było chętnych na bony

Piotr Burza
opublikowano: 08-10-1999, 00:00

Nie było chętnych na bony

Wczoraj oczy rynku walutowego były zwrócone na Europejski Bank Centralny (ECB). Podniesienie przez tę instytucję stóp procentowych w krajach Unii Gospodarczej i Walutowej wpłynie bowiem nie tylko na poziom euro, lecz również na złotego. Eksperci prognozowali tym samym przed spotkaniem szefów banków centralnych ustabilizowanie się naszej waluty.

W czwartek złoty otworzył się na poziomie 0,21/0,29 proc. poniżej parytetu. Za dolara płacono 4,0810/30 zł, a za euro 4,3685/25 zł. Analitycy rynkowi przewidywali, że jeśli ECB podniesie stopy procentowe w Eurolandzie, to wartość naszej waluty może spaść do poziomu 0,5-1,0 proc. odchylenia od parytetu. Jeśli zaś stopy w UGiW pozostaną nie zmienione, to złoty powinien wybić się do poziomu centralnego parytetu. W czasie porannej sesji nasza waluta wzmocniła się nieznacznie do 0,15 proc. poniżej parytetu. Wzrost jej wartości był jednak krótkotrwały. Odchylenie od parytetu ponownie spadło do 0,30/0,36 proc. Dolar kosztował 4,0890,10 zł, a euro 4,3705/30 zł.

Niski poziom złotego spowodowany był również niepewnością dojścia do porozumienia w łonie rządzącej koalicji w sprawie zmian na stanowiskach urzędniczych. Te niesnaski powstrzymują bowiem zachodnich inwestorów przed kupowaniem złotego.

NA RYNKU pieniężnym zniknęła nadpłynność. W związku z odpływem z rynku międzybankowego 532 mln zł netto, oprocentowanie jednodniowego pieniądza spadło poniżej stopy interwencyjnej NBP. Depozyty O/N otworzyły się na poziomie 13,50/14,00 proc., a T/N na poziomie 13,50/14,20 proc. Bank Centralny przeprowadził drenaż rynku, oferując 28-dniowe bony NBP o wartości 2 mld zł. Oprocentowanie tych walorów utrzymało się na poziomie 14,10 proc.

KOLEJNE wybicie indeksu Dow Jonesa o 1,81 proc. pomogło dolarowi. Na rynku walutowym w Tokio zielony wzmocnił się nieznacznie i płacono za niego 107,86 jenów. Wzrost wartości amerykańskiej waluty był jednak limitowany zakupami jena przez zagranicznych inwestorów, którzy wymieniali dewizy na jeny, kupując japońskie akcje. Na rynkach walutowych w Londynie i Frankfurcie euro straciło 5 centów w relacji do dolara i wyceniono je na 1,0695 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie było chętnych na bony