Nie daj się wyleszczyć (PODCAST)

opublikowano: 21-08-2020, 06:00

Na nowych inwestorów na warszawskiej giełdzie czekają stare pułapki i problemy. W tym podcaście zwracamy uwagę na giełdowe ryzyka – żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy

Od początku pandemii w Polsce znacznie wzrosła liczba aktywnych inwestorów, a mało znane spółki stały się prawdziwymi gwiazdami. Na giełdzie można teraz łatwo zarobić, ale oczywiście jeszcze łatwiej jest stracić pieniądze. W internecie nie brakuje samozwańczych inwestorskich specjalistów, którzy wchodzą w spółki tylko w dołkach, a wychodzą na górkach - i ten podcast nie jest dla nich. Jest dla tych, którzy przygodę z giełdą dopiero zaczynają, myślą o jej rozpoczęciu – albo po prostu mają wolną godzinkę i chętnie posłuchają, co mają do powiedzenia ludzie z rynku.

Pierwszym gościem jest Jerzy Nikorowski, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego BNP Paribas. Mówi on o tym, skąd wziął się tegoroczny boom na giełdowe inwestowanie, czy naprawdę mamy do czynienia z inwestorami nowymi, czy raczej z „wybudzonymi” – a także jakie są cechy rozpoznawcze polskiego inwestora giełdowego.

Z biura maklerskiego przenosimy się do Komisji Nadzoru Finansowego. Jej wiceprzewodniczący Rafał Mikusiński niesie kaganek oświaty i przestrzega przed podstawowymi ryzykami, na jakie muszą zwracać uwagę inwestorzy, mówi o technikach manipulacyjnych oraz o tym, w jaki sposób nadzór czuwa nad rynkiem i bezpieczeństwem inwestorów.

Trzeci gość to Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego BOŚ, którego udało się złapać w środku intensywnej sesji giełdowej. Rozmowa zaczyna się od rozważań na temat pożytku – czy też jego braku -  z giełdowych coachów. W jej drugiej części przechodzimy do opisu najczęstszych błędów strategicznych inwestorów indywidualnych.

Następnie Jarosław Dzierżanowski, szef działu prawnego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, mówi o tym, jak spółki i ich główni akcjonariusze traktują drobnych inwestorów, w jaki sposób mogą naruszać ich prawa – i w jaki sposób można z tym walczyć.

Na koniec Przemek Barankiewicz, który przez długie lata bacznie obserwował polski rynek jako redaktor naczelny pb.pl i Bankier.pl, a teraz jest m.in. wiceszefem CFA Society Poland, dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat tego, skąd my wszyscy na rynku przychodzimy, gdzie jesteśmy – i co przydałoby się poprawić, żeby było lepiej. 

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane