Nie dajmy się zwieść potrzebie korekty

Katarzyna Płaczek
opublikowano: 10-04-2007, 00:00

Tendencje na rynku akcji pozostały bez zmian. Duże spółki nadal są w cieniu. Spekulacja akcjami małych i średnich firm trwa w najlepsze, dając często i szybko ponadprzeciętne stopy zwrotu. Skutek jest taki, że WIG oraz mWIG40 dużo łatwiej biją rekordy niż indeks gigantów. Nie jest to bynajmniej spekulacja polegająca na angażowaniu małych kapitałów w niezbyt płynne spółki. Wielokrotnie bowiem obroty akcjami firm spoza WIG20 są wyższe niż w przypadku potentatów o dużo wyższej kapitalizacji. Skoro tak, to także tu warto podążać za tendencjami rynkowymi. Bardziej opłaca się podążanie za dużym kapitałem, który skupia się ostatnio na mniejszych firmach.

Rynek w minionym tygodniu był bardzo mocny, choć mogło się wydawać, że inwestorzy ulegną pokusie realizacji zysków przed Wielkanocą. Nie ulegli. Możliwe więc, że po świątecznej przerwie grający wrócą na rynek i będą jeszcze bardziej zdeterminowani w zakupach. Mimo nowych rekordów indeksy WIG i mWIG40 nie są jeszcze wykupione. WIG20 także wykazuje spory potencjał wzrostowy. Nowe rekordy tego indeksu powinny paść właśnie w tym tygodniu.

Nieco bardziej niepokoi średnia perspektywa, bo koniec kwietnia i początek maja to czas publikacji raportów kwartalnych. To może ostudzić emocje. Inwestorzy będą potrzebowali czasu, by przemyśleć, czy spółki potrafią utrzymać wysoki wzrost w najważniejszych pozycjach bilansu oraz rachunku zysków i strat. Nie czas jednak martwić się na zapas, bo ten tydzień nadal powinien należeć do kupujących. Nie dajmy się zwieść potrzebie korekty, bo spekulacji ulegli także duzi inwestorzy.

Sytuacja na rynku terminowym też wygląda dobrze. Futures na WIG20 nadal są niedoszacowane. Baza -30 pkt powinna zachęcać do otwierania długich pozycji. Nasz system dał jednak sygnał kupna dopiero po pokonaniu rekordu przez WIG20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Płaczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu