Nie dla budżetowego wsparcia NFZ

  • Alina Treptow
29-08-2013, 00:00

Minister finansów nie zgodził się na 1 mld zł dotacji dla NFZ. Szpitale czeka kryzys — alarmują eksperci.

Choć budżet Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na 2014 r. powinien zostać zatwierdzony dwa tygodnie temu, szanse na to maleją z dnia na dzień.

Wczoraj Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia, poinformował, że Jacek Rostowski, minister finansów, nie zgadza się z wysokością dotacji budżetowej w 2014 r. na leczenie osób, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia, m.in. dzieci. Wiceminister zdrowia poinformował, że trwa analiza uwag resortu finansów.

— Rozmowy między ministerstwami trwają — dodał Sławomir Neuman.

Zgodnie z projektem budżetu, przychody NFZ w 2014 r. miały wynieść 66,8 mld zł. To za mało, aby pokryć wszystkie wydatki, więc z pomocą miała przyjść dotacja z budżetu państwa na poziomie 942 mln zł. Budziła sporo kontrowersji, ponieważ jest znacznie wyższa od dotacji z lat poprzednich — w 2013 r. wyniosła 217 mln zł. Eksperci rynku medycznego ostrzegają, że bez dodatkowych pieniędzy z budżetu sytuacja na rynku medycznym ze złej może przerodzić się w dramatyczną.

— Już przy obecnym budżecie sytuacja jest nieciekawa. Bez tych dodatkowych pieniędzy rynek medyczny czeka prawdziwy kryzys — ostrzega Marek Wójcik, ekspert ds. rynku medycznego ze Związku Powiatów Polskich.

Zwraca uwagę, że szpitale publiczne nie mają zbyt wielu możliwości ratunku. W odróżnieniu od szpitali komercyjnych nie mogą świadczyć odpłatnych usług. Projekt budżetu NFZ zakładał, że poszczególne oddziały otrzymają fundusze na takim samym poziomie jak w 2013 r. Najwięcej otrzymuje oddział mazowiecki — ponad 8,7 mld zł, śląski — 7,5 mld zł i wielkopolski — ponad 5,5 mld zł.

Najbardziej kosztochłonne dla budżetu jest leczenie szpitalne — pochłania 27 mld zł, później refundacja leków — ponad 8 mld zł i podstawowa opieka zdrowotna — ponad 7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nie dla budżetowego wsparcia NFZ