Nie doszło do rewolucji, ale OFE dokupią akcje

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 09-07-2003, 00:00

W pierwszym półroczu w portfelach funduszy emerytalnych dominowały akcje blue chipów. OFE najwięcej zainwestowały w akcje TP SA, PKN Orlen, banków: Pekao, BPH PBK, BZ WBK oraz Prokomu. Czyli bez zaskoczenia.

Po raz ósmy fundusze emerytalne (OFE) zaprezentowały półroczną strukturę portfeli, czyli wszystkie walory, które na koniec grudnia 2002 r. stanowiły ponad 1 proc. wartości ich aktywów.

Niespodzianki nie ma. W portfelu akcji dominują przede wszystkim spółki o wysokiej kapitalizacji z WIG20, które stanowią około 80 proc. portfela akcyjnego OFE, oraz najbardziej płynne akcje. Duża część aktywów OFE została więc zainwestowana w warszawskie blue chipy. Wszystkie OFE miały ponad 1 proc. wartości aktywów w akcjach TP SA oraz PKN Orlen. W TP SA łącznie zainwestowały 1,51 mld zł, było to o 315 mln zł więcej niż na koniec drugiego półrocza 2002 r. Posiadały też blisko 8 proc. kapitalizacji operatora. W Orlen zainwestowały z kolei 1,37 mld zł (o blisko 220 mln zł więcej) i posiadały 17,2 proc. wartości PKN Orlen.

Fundusze chętnie wybierały także akcje spółek z WIG20: Prokomu (lokaty w akcje stanowiące powyżej 1 proc. aktywów OFE wyniosły 149,46 mln zł), największych banków Pekao (1,02 mld zł), BPH PBK (578,12 mln zł), BZ WBK (27,19 mln zł) oraz Computerlandu, Świecia, Kęt, Agory.

— Nie ma większych zmian w stosunku do poprzedniego półrocza. Mamy jednak dostęp do danych dotyczących wyłącznie lokat w papiery stanowiące powyżej 1 proc. aktywów, stąd nie można zauważyć, w jakim stopniu OFE skorzystały z hossy na spółkach o średniej i małej kapitalizacji. Stanowią one, szczególnie w dużych i średnich OFE, poniżej 1 proc. aktywów. W portfelu dłużnym dominują obligacje o stałym oprocentowaniu, głównie 5-latki — mówi Marek Mikuć, członek zarządu PTE Allianz.

Niewielka część aktywów OFE była inwestowana w mniejsze podmioty, głównie z MIDWIG. Należą do nich m.in. Jelfa, Polifarb Cieszyn-Wrocław, LPP, Echo Investment. Lider rynku — CU OFE — jako jedyny fundusz posiadał akcje banków BRE oraz ING.

Najmniejsze spółki giełdowe wypadają z portfeli OFE, wraz ze wzrostem ich aktywów. Jest to oczywiste w sytuacji, gdy na wybór spółek przez OFE ma wpływ mechanizm minimalnej stopy zwrotu, przez którą OFE inwestują w to co większość rynku.

Przez pierwsze półrocze fundusze utrzymywały dość niskie zaangażowanie w akcje, oscylujące wokół 23 proc. W czerwcu nieco je zwiększyły — do ponad 24 proc. Według analityków, udział akcji w portfelach OFE będzie rósł w kolejnych miesiącach. Wynika to m.in. z początków ożywienia na giełdzie, co ogólnie zwiększy popyt na akcje oraz z planowanego na listopad rozpoczęcia spłaty zaległości ZUS wobec klientów OFE w formie obligacji skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie doszło do rewolucji, ale OFE dokupią akcje