„Nie jechaliśmy na gapę”

MD, Gazeta Wyborcza
opublikowano: 09-01-2010, 11:42

Nie zgadzam się z tezami, że względnie łagodny przebieg kryzysu w Polsce nie jest zasługą rządu – tego ani żadnego innego, powiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Marek Belka, dyrektor departamentu europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Świadomie tworzyliśmy gospodarkę dobrej jakości (…) Stworzyliśmy w Polsce instytucje okalające gospodarkę rynkową w sposób przynajmniej przyzwoity. Do tego Polska jest gospodarką większą. Nasz nadzorca bankowy mógł zagranicznym właścicielom polskich banków powiedzieć, co mają robić, i oni to robili – mówi Belka.

Były premier uważa, że splot korzystnych okoliczności zdecydował, że Polska jest jedynym krajem w Europie. 

- Mamy duży rynek wewnętrzny, sektor eksportowy nie jest zdominowany przez międzynarodowe korporacje w takim stopniu jak – powiedzmy w Czechach. Duży jest udział mniejszych i średnich przedsiębiorstw rodzinnych, których produkty eksportowe okazały się mniej wrażliwe na wahania cykliczne – powiedział Belka.

Były wicepremier i minister finansów zwrócił także uwagę iż polski rynek finansowy jest „najgłębszy” w regionie. Spowodowało to, że państwo nie musiało szukać pożyczek poza granicami kraju. Pomogło także to, mówi Belka, że instytucje nadzorcze zdołały „powściągnąć drapieżność banków”. 

MD, Gazeta Wyborcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, Gazeta Wyborcza

Polecane