Nie jest źle, będzie lepiej

Wynik z 2014 r. trudno będzie na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych powtórzyć. Ale ceny najmu nie powinny wzrosnąć.

Duży rynek. W 2014 r. w Europie Środkowej i Wschodniej wynajęto prawie 3 mln mkw. powierzchni magazynowych, z czego w Polsce 1,9 mln mkw. — wynika z danych firmy DTZ.

Podsumowania 2014 r. na rynku magazynowym mówią o bardzo dobrych wynikach. Zwłaszcza że Polska ma mocną pozycję w regionie. Według raportu firmy DTZ w Europie Środkowej i Wschodniej w 2014 r. wynajęto w sumie niecałe 3 mln mkw. powierzchni logistycznych, z czego w Polsce 1,9 mln mkw. Chociaż to wynik o 13 proc. gorszy niż w 2013 r., to Marc Le Bozec, dyrektor zespołu powierzchni magazynowych i logistycznych w DTZ, ocenia sytuację w Polsce jako bardzo dobrą.

Dobrze i intensywnie

— Na rynku odnotowano bardzo duże transakcje, np. wynajem powierzchni magazynowej przez Amazon w trzech obiektach w Poznaniu i Wrocławiu — łącznie ponad 370 tys. mkw. — oraz 75 tys. mkw. przez Intermarche w Poznaniu.

Wzrost polskiego PKB i ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej, zwłaszcza w Niemczech, wzmocniło rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce i wygenerowało bardzo wysoki popyt na nowe powierzchnie logistyczno-magazynowe, szczególnie w Poznaniu, Wrocławiu i na Śląsku. Warszawa, największy i historycznie najsilniejszy rynek w Polsce, również wykazuje dobrą kondycję, ale mniejszą dynamikę niż regiony na zachodzie i południu kraju — mówi Marc Le Bozec.

Biorąc pod uwagę dane JLL, która analizuje najem jedynie na podstawie umów długoterminowych, to na rynku przybyło wynajętej powierzchni — popyt sięgnął 1,4 mln mkw. i był o 7,5 proc. większy niż w 2013 r.

— Rok 2014 był bardzo intensywny dla polskiego rynku. Deweloperzy ukończyli budowę ponad miliona metrów kwadratowych magazynów, co jest trzecim wynikiem w historii rynku. Wzrósł również odsetek projektów spekulacyjnych, czyli niezabezpieczonych umowami najmu. Pod koniec roku stanowiły one prawie 27 proc. całkowitej powierzchni w budowie. 2014 rok był także rekordowy dla rynku inwestycyjnego. Właścicieli zmieniły nieruchomości magazynowe warte 744 mln euro — informuje Jan Jakub Zombirt, starszy analityk rynku JLL.

Trudno o powtórkę

Według opracowania DTZ stawki najmu w całym regionie zmieniły się niewiele. Firma wyliczyła, że w Warszawie wzrosły jedynie o 1 proc. do 5,25 euro za mkw. miesięcznie. Również JLL wskazuje na stabilność cen, które w 2014 r. kształtowały się w przedziale 2,7-3,6 euro w okolicach Warszawy i 3-3,6 euro we Wrocławiu.

Zdaniem ekspertów również w 2015 r. stawki nie powinny się znacząco zmienić. Marc La Bozec mówi, że na koniec pierwszego kwartału wskaźniki gospodarcze nadal pokazują wzrost w Polsce, Europie Środkowo- -Wschodniej i Niemczech.

— Dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość i uważamy, że ten trend utrzyma się w 2015 r. Nie spodziewamy się tak spektakularnych transakcji jak w roku ubiegłym, ale i tak szacujemy, że umowy najmu zawarte w 2015 r. przekroczą 2,3 mln mkw. brutto. Ceny najmu powinny pozostać porównywalne do tych z 2014 roku — uważa Marc Le Bozec.

Z analiz JLL wynika, że w tym roku utrzyma się duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe, ale niełatwo będzie pobić rekordowe 2 mln mkw. brutto z 2014 r. Poza tym w Polsce w 2015 r. do użytku może trafić nawet 1 mln mkw. nowych magazynów.

— Stawki najmu w większości regionów powinny pozostać stabilne. Ewentualne wzrosty możliwe są na rynkach, na których już dziś jest mało powierzchni dostępnej „od ręki”, np. w Poznaniu czy we Wrocławiu. Najwyższe czynsze nadal będą dotyczyć nieruchomości magazynowych w granicach Warszawy. Spodziewamy się dalszego rozwoju mniejszych rynków, takich jak Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz czy Toruń. Utrzyma się również zainteresowanie deweloperów gruntami inwestycyjnymi. Dotyczy to zarówno regionów, gdzie już sektor logistyczny jest dobrze rozwinięty, jak i mniej oczywistych miejsc, gdzie lokować się mogą firmy z sektora produkcyjnego — twierdzi Jan Jakub Zombirt. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAFAŁ FABISIAK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Nie jest źle, będzie lepiej