Nie każdą hutę łatwo sprywatyzować

Katarzyna Jaźwińska
15-02-2001, 00:00

Nie każdą hutę łatwo sprywatyzować

Tajemnicą poliszynela jest, że najtrudniej będzie sprywatyzować Hutę Katowice i Hutę Tadeusza Sendzimira. Problemów ze znalezieniem nabywcy nie muszą raczej obawiać się Huty Florian i Hutu Cedler. Spółki te, w odróżnieniu od HK, nie mają kłopotów z finansowaniem bieżącej działalności. Aktywa netto — będące jednym z elementów oceny wartości przedsiębiorstwa — po 2000 roku w HF i HC sięgają odpowiednio 149,1 mln zł i 240 mln zł i można oczekiwać, że inwestorzy nie będą wzbraniać się przed zapłaceniem takich kwot za stalowe walory.

Inaczej jest w przypadku HK. Aktywa netto po 2000 roku sięgają 1,22 mld zł. Nie ma się jednak co łudzić, że inwestor tyle za nie zapłaci. Kondycja finansowa firmy jest bowiem fatalna.

Huta nawet na styczniowe wynagrodzenia musiała pożyczyć pieniądze od Banku Śląskiego. Bardzo niepokojąco wygląda w HK struktura zobowiązań. Jeszcze w 1999 roku długoterminowe sięgały 1,4 mld zł, a krótkoterminowe — 796 mln zł. W ubiegłym roku było już niestety odwrotnie: 1,54 mln zł przypada na zobowiązania krótkoterminowe i 786 mln zł na długoterminowe (według danych na sierpień 2000 roku).

HTS jako jedyna z przeznaczonych do prywatyzacji hut, ukrywa jakiekolwiek dane finansowe za rok 2000. Firma zasłania się tajemnicą handlową, czym na pewno ani wysokość aktywów netto, ani struktura zobowiązań nie są. Na szczęście za blisko miesiąc dane te przestaną być „tajemnicą handlową” — powinien bowiem być już gotowy raport roczny spółki.

Na razie kondycję krakowskiej HTS można zobrazować danymi z roku 1999. A te nie są najlepsze. Wówczas aktywa netto firmy wyniosły 1,21 mld zł. Struktura zobowiązań Sendzimira po 1999 r. wygląda co najmniej niepokojąco w porównaniu z wynikami Huty Katowice w analogicznym okresie. Długoterminowe zobowiązania HTS sięgnęły w 1999 r. 474,19 mln zł, a krótkoterminowe były ponad dwa razy większe — wyniosły 1,05 mld zł. Pozostaje wierzyć na słowo, że w tym roku jest lepiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie każdą hutę łatwo sprywatyzować