Nie każdego stać na prywatne leczenie

DCZ
opublikowano: 13-02-2009, 00:00

Prawie dwie trzecie Polaków skorzystało choć raz z płatnej opieki zdrowotnej. Na ogół były to wizyty u stomatologa lub ginekologa.

Prawie dwie trzecie Polaków skorzystało choć raz z płatnej opieki zdrowotnej. Na ogół były to wizyty u stomatologa lub ginekologa.

Zaledwie 2,3 proc. Polaków deklaruje, że korzystało z operacji lub zabiegu prowadzonego w prywatnej klinice lub szpitalu — wynika z badania On Board PR — Ecco Network. Ponad 80 proc. badanych jest zdania, że ceny płatnych usług zdrowotnych są za wysokie i to poważna bariera w ich zakupie.

W czym płatne usługi zdrowotne mają, według ankietowanych, największą przewagę nad bezpłatną służbą zdrowia? Chodzi m.in. o atmosferę, miłą obsługę, zaangażowanie lekarzy, nowocześniejszy sprzęt i szacunek dla pacjentów. Ale w ocenie "wiedzy, doświadczenia i kompetencji lekarzy" Polacy są bardziej sceptyczni.

Z płatnej opieki medycznej chętniej korzystają kobiety. Nie ma za sobą takiego doświadczenia tylko 29,4 proc. z nich, gdy wśród mężczyzn aż 42,9 proc. Może to wynikać z większej dbałości pań o zdrowie. Skala popularności takich usług do pewnego stopnia rośnie również wraz z wiekiem. Są też grupy osób, atrakcyjniejsze jako adresaci ofert płatnej opieki medycznej, częściej i chętniej z niej korzystające. Należą do nich m.in. kadra kierownicza (11,3 proc. korzystało z operacji lub zabiegów, a ogółem ponad 80 proc. deklaruje, że korzystała z płatnej opieki w mniejszym lub większym zakresie), oraz pracownicy umysłowi (80 proc. korzystało z usług prywatnych przychodni).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu