Czytasz dzięki

Nie mamy już czasu

KOMENTARZ
opublikowano: 14-05-2015, 00:00

ORDYNACJA PODATKOWA Z zadowoleniem przyjęliśmy rządową zapowiedź całościowej reformy ordynacji podatkowej, jednak nie mamy już czasu, by na nią czekać.

Obowiązujące przepisy — ich konstrukcja i sposób egzekwowania przez organy skarbowe — urągają standardom praworządności cywilizowanego świata. Dlatego z radością przyjęliśmy zapowiedź prezydenta RP Bronisława Komorowskiego takiej nowelizacji ordynacji, która wyrównuje szanse. Wpisana już do obecnej ordynacji zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika wyznaczyłaby kierunek zmian dla reformy całościowej.

Niestety urzędnicy Ministerstwa Finansów zrobili wszystko, by projekt storpedować. Posłowie „pracującej” nad nowelizacją podkomisji postanowili zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego po opinię. Wiceminister Janusz Cichoń dopomógł im, pisząc żenującą rekomendację dla tego pomysłu. 23 kwietnia Biuro Analiz Sejmowych odpowiedziało posłom, że ich pomysł jest tylko próbą przetrzymania nowelizacji do końca kadencji Sejmu, kiedy to z półki trafi do kosza. Za bezprecedensową należy uznać sytuację, gdy prezydent RP zmuszany jest — niejako „w zastępstwie” aparatu rządowego — do naprawiania systemu podatkowego. Konieczność odwoływania się przez niego w tej sprawie do opinii publicznej, w obliczu jawnej obstrukcji rządu, to sytuacja bezsprzecznie skandaliczna. © Ⓟ

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ

Polecane