Nie podnosić, bo to haracz

Andrzej Nierychło
opublikowano: 04-05-2006, 00:00

Jedną ręką Ryszard Holzer zakłada sobie stryczek na szyję, a drugą wyrywa stołek spod nóg. Może tak lubi, jego sprawa. Ja wolałbym nie być uszczęśliwiany na siłę argumentem, że droższa benzyna jest lepsza od tańszej; zresztą jakoś nie mogę w to uwierzyć.

Benzyna nie musi być tak droga. Zdecydowanie mniej kosztuje w Ameryce. Ale tańsza prawie o połowę jest też na Ukrainie, która mocarstwem nie jest i własnych złóż nie ma. Czyli można zbudować inny układ cenowy w paliwach płynnych. Znaleźliśmy się w strefie drogich paliw, z czego korzystają wytwórcy, pośrednicy i — głównie — państwo, które wmówiło obywatelom, że paliwo musi być drogie, bo dzięki temu są pieniądze na szkoły, szpitale, czołgi i mleko dla niemowląt. Szkopuł w tym, że to nieprawda, bo dawno się okazało, że państwo cudzymi pieniędzmi zarządza rozrzutnie.

Podatek akcyzowy jest rodzajem haraczu, z założenia ma charakter restrykcyjny. Można się pogodzić z obłożeniem nim wódki i papierosów, ale paliwa to chyba przesada. Nie są używką, ale towarem pierwszej potrzeby, koniecznym do pracy i produkcji, kupowanym z konieczności, a nie w wyniku wyboru. Czerpanie przez państwo pożytków z tego, co ludzie muszą robić i czego nie mogą uniknąć, jest trochę dwuznaczne.

Szczytem hipokryzji jest namawianie firm paliwowych do obniżki własnych marż (dzisiaj w Płocku dojdzie do kolejnej odsłony tego spektaklu). Państwo to ciągle znaczący, nawet dominujący akcjonariusz obu koncernów, a z ich zysków czerpie znaczne korzyści.

Chybiony pozostaje też argument, że drogie paliwa wymuszą wynalezienie i zastosowanie nowych technologii oraz źródeł energii. Wymusza to perspektywa wyczerpania się złóż ropy, a nie droga benzyna w Polsce. Bo droga będzie — i w tym całkowicie zgadzam się z Ryszardem Holzerem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Nierychło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu