(Nie) przyjaciel kierowcy

Kamil Kosiński
opublikowano: 20-10-2008, 00:00

Dla żeglarza, rowerzysty, amatora pieszych wycieczek, a nawet dla wszystkich i dla nikogo, czyli zintegrowane z telefonem komórkowym. Rodzajów urządzeń do nawigacji satelitarnej jest bez liku. Zawodowym kierowcom przydadzą się jednak najbardziej te z dużym ekranem.

le ergonomia obsługi samego urządzenia to tylko jedna strona medalu. Druga — i to ważniejsza — to mapa i funkcjonalność oprogramowania nawigacyjnego. Z tym zaś bywa różnie. Producenci chętnie zapewniają o darmowej aktualizacji oprogramowania, ale jakoś dziwnie zapominają dodać, że nie oznacza to aktualizacji samej mapy. Do tego wiele map obsługuje się tak specyficznie, że coś, co dla jednego kierowcy będzie najlepszym rozwiązaniem na świecie, innego będzie doprowadzać do furii. Trudno więc oceniać poszczególne modele. Kierowca musi po prostu popróbować ich samemu.

Garmin Nuvi 255W:

Przyzwoity standard

Cena: 775 zł

Umożliwia automatyczne planowanie podróży, z uwzględnieniem kilku punktów pośrednich dodanych przez użytkownika do trasy, ale nie ma już funkcji optymalizacji kolejności tych punktów. Dodatkowe mapy instalować można w wolnej pamięci urządzenia, jak i na kartach pamięci microSD, których kieszeń znajduje się w obudowie.

Mio C725

Widać i słychać

Cena: 2194 zł

Panoramiczny ekran dotykowy o przekątnej 7 cali pracuje z rozdzielczością 800 x 480 pikseli. Dzięki temu naprawdę komfortowe jest korzystanie z nawigacji i wspominanie rodziny uwiecznionej na zdjęciach. Urządzenie ma bowiem wbudowane nie tylko głośniki i możliwość dotwarzania filmów w kilku formatach, lecz takie funkcję elektronicznej ramki do zdjęć.

Asus R700: W poprzek wielkiej metropolii

W poprzek wielkiej metropolii

Cena: 999 zł

Trójwymiarowe mapy, w które producent wyposażył to urządzenie, mają ułatwić przejazd przez skomplikowane wielopoziomoowe węzły komunikacyjne wielkich metropolii. Pytanie tylko, jak bardzo są aktualne? Będący wciąż w sprzedaży model R600 ma bowiem dość duże problemy z odtwarzaniem zmian, które zaszły w ostatnich dwóch latach.

TomTom Go 930

Niech prowadzi cię głos, który znasz

Cena: 1699 zł

Funkcja samodzielnego nagrywania instrukcji nawigacyjnych zainteresuje tych, których irytuje dość dziwna niekiedy intonacja standardowych podpowiedzi głosowych. Niezależnie, czyim głosem będą wypowiadane, ich głośność oraz kilka innych funkcji można regulować pilotem. Działa on w technologii bluetooth, więc nie musi być zwrócony w stronę urządzenia.

Aristo Voyager X800

Przyjaciel kieszeni

Cena: 859 zł

Producent zachęca, by opuszczając auto, zabierać ze sobą w kieszeni koszuli to liczące sobie zaledwie 17 mm grubości urządzenie. Wydaje się jednak, że bardziej przydatną funkcją jest podświetlanie wyświetlacza w tzw. trybie nocnym, mającym zapobiegać zjawisku oślepienia, o które nietrudno, prowadząc samochód w ciemności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu