Nie tak wielu obcych pracuje na polski PKB

Resort pracy szacuje, że na koniec 2016 r. w Polsce było zatrudnionych 700-800 tys. cudzoziemców.

Z informacji przedstawionej przez Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, wynika, że podawane w różnych mediach informacje o grubo ponadmilionowej rzeszy obcokrajowców zatrudnionych w Polsce mogą być mocno przesadzone (niektóre źródła wskazywały, że samych Ukraińców pracuje w Polsce 1,2 mln). W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister pracy podał, że w ubiegłym roku liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju oscylowała między 700 a 800 tys. osób (w 2015 r. 450-600 tys.). „Zdecydowana większość tych osób pracuje w Polsce krótkookresowo, w ramach procedury uproszczonej, jedynie przez kilka miesięcy w roku” — czytamy w piśmie Stanisława Szweda. Najliczniejszą grupę imigrantów zarobkowych od lat stanowią u nas Ukraińcy i coraz więcej ich przyjeżdża do Polski w celach zarobkowych. W okresie styczeń-listopad 2016 r. wydano prawie 110 tys. pozwoleń na pracę dla obcokrajowców (82 proc. dla Ukraińców) a firmy zgłosiły 1,16 mln oświadczeń o chęci zatrudnienia cudzoziemców (96 proc. dla Ukraińców).

Stanisław Szwed zaznaczył, że niemożliwe jest precyzyjne określenie, ilu imigrantów zarobkowych pracuje w naszym kraju. I tak, z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2015 r. w naszym kraju zarobkować miało nawet 1 mln obywateli Ukrainy. Natomiast resort pracy oszacował ich liczbę na zaledwie 350- -500 tys. Odpowiadając na pytania posła Pawła Kobylińskiego (Nowoczesna) dotyczące pracy „na czarno” imigrantów, wiceminister Szwed zaznaczył, że skala nielegalnego zatrudnienia jest trudna do oszacowania. „Wyniki realizacji przez Straż Graniczną kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców w Polsce wskazują, że znaczna część cudzoziemców zatrudnionych w tzw. szarej strefie posiada uregulowany status pobytowy. Zgodnie ze sprawozdaniem Państwowej Inspekcji Pracy za 2015 r., nielegalne zatrudnienie stwierdzono w 1,1 tys. przypadków (5,3 proc. objętych kontrolą), co oznacza wzrost o 29 proc. w stosunku do 2014 r. i ponad dwukrotnie więcej niż w 2013 r.” — czytamy w piśmie wiceministra pracy. Podkreśla, że zatrudnianie obcokrajowców nie ma negatywnego wpływu na polski rynek pracy a wręcz ma pozytywny bo „uzupełnia pojawiające się niedobory kadrowe”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nie tak wielu obcych pracuje na polski PKB