Projektodawcy nie muszą się już obawiać VAT. Według resortu finansów, dotacja przyznana w ramach SPO RZL jest zwolniona z tego podatku.
W związku z przygotowywaniem projektów szkoleniowych w ramach działania 2.3 Sektorowego Programu Operacyjnego — Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) powstał problem odprowadzania podatku VAT od otrzymanej przez projektodawcę dotacji. Drugą kwestią do rozstrzygnięcia okazał się sposób określania podatku VAT w kosztorysie projektu.
Bez podatku
Dotacja związana ze świadczeniem usług stanowi w myśl prawa obrót podlegający dofinansowaniu. Stąd wielu ekspertów podatkowych twierdziło, że projektodawcy będą musieli odprowadzić VAT od uzyskanego dofinansowania w ramach SPO RZL. Pojawiały się także głosy przeciwne, zapewniające, że dotacja związana ze świadczeniem usług szkoleniowych powinna być zwolniona z podatku VAT, o ile mogą one zostać uznane za usługi edukacyjne. Spór został rozstrzygnięty.
— Według Ministerstwa Finansów, dotacja przyznana w ramach SPO RZL nie będzie objęta podatkiem VAT — mówi Beata Cywińska, dyrektor zespołu instrumentów szkoleniowych z PARP.
Projektodawcy mogą więc odetchnąć z ulgą, gdyż odprowadzenie VAT od dotacji stałoby się dla nich sporym obciążeniem finansowym.
Koszty dla firm
Wyjaśniona została także kwestia wpisywania wydatków związanych z odprowadzeniem VAT w koszty kwalifikowane, które jako wydatki objęte regułami pomocy publicznej są zwracane w określonej wysokości.
— VAT jest kosztem kwalifikowanym i podlega dofinansowaniu na takich samych zasadach jak pozostałe koszty kwalifikowane, które są objęte regułami pomocy publicznej. Tak więc projektodawca w odpowiedniej rubryce (pkt. 1.4) kosztorysu stanowiącego załącznik nr IV do wniosku o dofinansowanie projektu wpisuje cały VAT, jaki będzie musiał zapłacić, a którego nie może potem odzyskać lub odliczyć i otrzyma odpowiednio dofinansowanie 60-80 proc. Pozostałe 20-40 proc. kosztów szkolenia (w tym VAT) zapłacą przedsiębiorcy kierujący pracowników na dotowane szkolenia — wyjaśnia Beata Cywińska.