Nie ufają pracodawcom

opublikowano: 01-03-2013, 00:00

Niecałe 45 proc. Polaków uważa, że kierownictwo ich firmy prowadzi biznes uczciwie i elastycznie.

Jeszcze w 2010 r. i w 2011 r. pozytywną opinię co do uczciwego i etycznego sposobu prowadzenia firmy przez swojego pracodawcę miała ponad połowa respondentów (odpowiednio 51,7 proc. i 52,2 proc.).

W 2012 r. odsetek pozytywnych odpowiedzi spadł do 44,8 proc. To wniosek z najnowszego sondażu przeprowadzonego w lutym br. przez NORSTAT na zlecenie instytutu Great Place To Work Polska. Na wynikach z pewnością odbił się przedłużający się kryzysgospodarczy, oszczędności i strategia „zaciskania pasa”.

W klimacie niepewności oceny pracowników stają się bardziej krytyczne i bezkompromisowe. — Kryzys jest co najwyżej katalizatorem problemów, jakie istniały w firmie już wcześniej. Brak atmosfery zaufania, kiepsko zgrany zespół, poczucie własnej „osobności” i nieutożsamianie się z celami firmy, to z reguły efekt wcześniejszych zaniedbań ze strony pracodawcy — twierdzi Maria Zakrzewski, Prezes Great Place To Work Institute Polska.

Na pytanie, „Czy czujesz, że twoja osoba ma dla firmy wartość”, pozytywnie odpowiedziała zaledwie połowa respondentów (50,55 proc.). W 2011 r. było to 56,37 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu