Nie uprawiam polityki, szukam rozwiązań dla energetyki

Rozmawiała Magdalena Graniszewska
opublikowano: 01-03-2016, 22:00

„PB”: Pracuje pan w ZE PAK od 18 lutego. Przyjrzał się pan już spółce? Jaka jest diagnoza?

WYWIAD Z ALEKSANDREM GRADEM, PREZESEM ZE PAK

„Innowacyjne rozwiązanie” – tak nominację Aleksandra Grada na prezesa PAK oceniał w lutym jeden ze współpracowników Zygmunta Solorza. Były minister skarbu, były polityk PO, były wiceprezes państwowego Tauronu teraz będzie walczył w imieniu prywatnego inwestora.
Zobacz więcej

INNOWACYJNY PREZES:

„Innowacyjne rozwiązanie” – tak nominację Aleksandra Grada na prezesa PAK oceniał w lutym jeden ze współpracowników Zygmunta Solorza. Były minister skarbu, były polityk PO, były wiceprezes państwowego Tauronu teraz będzie walczył w imieniu prywatnego inwestora. Marek Wiśniewski

PAK ma te same lub podobne problemy z wytwarzaniem co pozostałe firmy w tym sektorze. Nie mamy, niestety, własnej dystrybucji, która rekompensowałaby złe wyniki w produkcji energii. Spadek cen hurtowych daje się nam we znaki. Oznacza to potrzebę dalszego ograniczania kosztów, co też ma swoje granice.

Jakie cele postawiono panu na nowym stanowisku?

Musimy zapewnić firmie warunki do funkcjonowania na trudnym rynku. Rezerwy własne się wyczerpują. Konieczny jest dialog i on, na szczęście, zaczął się na serio: z administracją, operatorem systemu czy regulatorem rynku.

Pozycja PAK w rozmowach jest prawdopodobnie silna. Inwestor prywatny zawsze może zagrozić zamknięciem nierentownych bloków, na co państwo nigdy się nie zgodzi, bo bloki są systemowi potrzebne.

Ważne, że państwo opiera bezpieczeństwo dostaw energii na węglu kamiennym i brunatnym. A to oznacza, że konieczne jest stworzenie rozwiązań długofalowych, które zapewnią rentowność budowanym nowym blokom, a także inwestycjom w kosztujące setki milionów złotych modernizacje starych bloków. Groźby byłyby więc oznaką całkowitej desperacji. Cieszą jednak zapowiedzi wprowadzenia rynku mocy i innych rozwiązań. Chcemy nadal dostarczać 7 proc. energii do systemu i uczestniczyć w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Czy możliwe są odpisy wartości aktywów na wzór tych, na które zdecydowały się już PGE i Tauron?

Audytor niebawem zakończy pracę i przedstawimy wyniki w raporcie. Sytuacja poszczególnych aktywów jest znana i podobna do sytuacji konkurencji.

Poprzedni prezes PAK zapowiadał cięcia pensji załogi i sprzedaż niektórych spółek zależnych. Pójdzie pan tą drogą?

Pracujemy nad programem poprawy efektywności na lata 2016-18. Założenia i wstępne kwoty oszczędności będą znane już w marcu, a szczegóły w maju lub w czerwcu. Prowadzimy też trudny dialog ze stroną społeczną na temat ochrony miejsc pracy, zasad wynagradzania i premiowania. Potwierdzam też prace nad zmianą funkcjonowania niektórych spółek, zwłaszcza serwisowych.

Zarząd PAK zwlekał dotychczas z decyzjami w sprawie inwestycji w blok gazowo- -parowy w Koninie i modernizacji bloków Pątnów 3 i 4. Kiedy zostaną podjęte?

Trudno mówić o zwlekaniu, raczej o ustalaniu twardych danych, które są podstawą decyzji biznesowej dotyczącej bloku gazowo-parowego. Patrząc na zaawansowanie negocjacji dotyczących dostaw gazu, budowy gazociągu, odbioru ciepła i wyboru wykonawcy, będziemy gotowi z decyzją w pierwszej połowie maja. Modernizację bloków 3 i 4 zawiesiliśmy do czasu zakończenia rozmów z bankami i wypracowania systemowych rozwiązań na rynku energii. Chcemy utrzymać gotowość ich finansowania. Obecnie bloki 3 i 4 korzystają z możliwości świadczenia usługi operacyjnej rezerwy mocy.

Jak pan, były minister i polityk przez lata związany z Platformą Obywatelską, będzie się czuł w trudnych rozmowach z rządem Prawa i Sprawiedliwości?

Od kilku lat nie uprawiam polityki. Moje doświadczenie z różnych stron stołu negocjacji chcę wykorzystać do poszukiwania takich rozwiązań dla sektora energetycznego, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne. Już jestem po serii spotkań i będą następne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu