Nie zawsze można rozliczyć podatek razem z małżonkiem

opublikowano: 25-04-2016, 23:38

Nawet jeżeli ktoś zawiesił działalność, która przyniosła stratę, trzeba złożyć PIT za 2015 r. Pod pewnymi warunkami podatnik może złożyć zeznanie wspólnie z małżonkiem.

W marcu ubiegłego roku zawiesiłam działalność gospodarczą (firma sprzątająca, piorąca, czyszcząca). Powodem było zakończenie świadczenia usług na rzecz jednego z dużych klientów, co spowodowało, że w styczniu i lutym moje przychody były niższe od kosztów (poniosłam straty). Z racji zawieszenia działalności od marca do grudnia włącznie nie uzyskałam żadnych dochodów. W 2016 r. planuję wrócić do prowadzenia działalności. Czy powinnam rozliczyć rok 2015? Jeśli tak, czy mogę złożyć wspólny PIT z mężem, który uzyskuje dochody (samozatrudnienie)? (Janina)


> Jak rozumiemy, zarówno podatniczka, jak i jej małżonek, rozliczają się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.

Odpowiadając na pierwsze z pytań – podatniczka powinna w terminie do 2 maja 2016 r. (wyjątkowo w tym roku nie do 30 kwietnia) rozliczyć podatek za 2015 r., składając deklarację podatkową PIT-36 z załącznikiem PIT/B, w którym zadeklaruje wysokość poniesionej w 2015 r. straty.

Strata ta będzie mogła obniżyć dochód z prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej (i tylko z tego źródła) w najbliższych pięciu latach podatkowych - maksymalnie 50 proc. straty w skali roku.

Przy spełnieniu warunków, o których mowa poniżej może ona złożyć deklarację PIT-36 wspólnie z małżonkiem. Należy pamiętać, że – w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem – strata poniesiona przez jednego z małżonków nie pomniejsza dochodu drugiego małżonka.
Wspólne rozliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy:
•    każdy z małżonków jest polskim rezydentem podatkowym,
•    między małżonkami istnieje wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy,
•    małżonkowie pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
•    małżonkowie rozliczają się na zasadach ogólnych (stawki: 18, 32 proc.), tj. nie podlegają opodatkowaniu według stawki liniowej (19 proc.) oraz zryczałtowanym formom opodatkowania (np. karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi m.in. umów najmu).

Tylko wtedy, gdy zarówno podatniczka, jak i jej małżonek spełniają powyższe warunki, będą mogli oboje złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2015 r. W przeciwnym wypadku muszą złożyć odrębne deklaracje podatkowe.

Odpowiedzi udzielił:

Rafał Kelm - doradca podatkowy, starszy konsultant w Crido Taxand (podatkiwbiznesie.pl).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu