Niech tną te podatki

JK
opublikowano: 23-08-2007, 00:00

Przedstawicieli biznesu cieszy pomysł obniżek, ale oczekują konkretnych wyliczeń ich skutków.

Przedstawicieli biznesu cieszy pomysł obniżek, ale oczekują konkretnych wyliczeń ich skutków.

Andrzej Malinowski

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Każdy pomysł na obniżenie podatków jest dobry i zasługuje na poparcie. Droga do wzrostu gospodarczego wiedzie właśnie poprzez zmniejszanie obciążeń fiskalnych. Niższe podatki to wychodzenie z szarej strefy i mniejsza skłonność do kombinowania. Przypomnę tylko, że gdy w 2004 r. zredukowano podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) z 27 do 19 proc., dochody budżetu z tego podatku wyraźnie wzrosły w następnych latach. W omawianym przypadku należałoby dokładnie oszacować wpływ ewentualnych obniżek na budżet, ale nie tylko pod kątem ubytków dochodów, ale także wyższych wpływów w dłuższej perspektywie.

Jerzy Bartnik

prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Taka obniżka obciążeń fiskalnych na pewno byłaby korzystna dla podatników, ale trzeba też wyliczyć, jak ona wpłynie na budżet. Minister Gilowska uważa, że do przyjęcia dla budżetu jest obniżka PIT tylko do 18 i 32 proc., która ma wejść 1 stycznia 2009 r. Dlatego PO powinna przedstawić konkretne szacunki i wykazać, że jej program jest realistyczny. Aby taka obniżka przyniosła same korzyści, należałoby także zracjonalizować wydatki budżetowe oraz przeprowadzić reformę finansów publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy