Niedobór specjalistów

KOMENTARZ, red. Dorota Czerwińska
opublikowano: 30-08-2015, 22:00

Firmy, które szybko się rozwijają, nieustannie potrzebują nowych pracowników.

My na przykład poszukamy nowych ludzi przez cały rok, również podczas wakacji. Działamy na rynku usługowym i zatrudniamy prawie 500 osób. Jesteśmy w fazie szybkiego wzrostu, sukcesywnie pozyskujemy nowe kontrakty. Szukamy specjalistów z dziedzin wspierających rozwój biznesu, np. księgowości, human resources, marketingu, a także do działów zakupów i floty. Oprócz tego ze względu na stały rozwój wszystkich naszych działów biznesowych chcielibyśmy powiększyć zespół o techników serwisu: osoby z wykształceniem technicznym i sanitarnym, pracowników utrzymania dróg i autostrad oraz kadry do rozwoju naszej działalności związanej z utrzymaniem mostów. W Poznaniu stale rekrutujemy doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców śmieciarek z prawem jazdy kategorii C i ładowaczy — pomocników kierowców śmieciarek.

We wszystkich trzech liniach biznesowych poszukujemy kierowników i koordynatorów kontraktów, którzy będą odpowiadali za zarządzanie prężnymi zespołami i bieżącą współpracę z klientami. Oferujemy umowę o pracę, opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie i godne wynagrodzenie. Angażujemy się również w stałe podnoszenie kwalifikacji: inwestujemy w szkolenia, zachęcamy do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń. Niestety, firmy w Polsce mają coraz większe trudności ze znalezieniem właściwych kandydatów do pracy, ponieważ dostępnych specjalistów jest za mało w stosunku do potrzeb. Statystyki pokazują stały spadek bezrobocia, a my odczuwamy niedosyt na rynku pracy w kilku regionach, gdzie wyszukiwanie właściwych specjalistów zajmuje nam już stosunkowo dużo czasu. Jedną z przyczyn może być to, że rynek nie reaguje na realne potrzeby przedsiębiorców. Działalność urzędów pracy, biur karier i agencji pracy jest wciąż mało efektywna. Poza tym problemem wielu kandydatów jest nieumiejętność przedstawienia swoich atutów podczas rekrutacji. © Ⓟ

IWONA FRĄCZKOWSKA, dyrektor ds. personalnych w FBSerwis

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ, red. Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu