Niejednomyślne zmiany w komponentach WIG20

Michał Pietrzyca Analityk Dom Maklerski BOŚ
opublikowano: 18-02-2020, 18:08

Dzisiejszą sesją zawładnęły taniejące walory państwowych spółek.

Dzisiejszą sesją zawładnęły taniejące walory PKO (-1,13%), KGH (-2,26%), SPL (-1,83%), MBK  (-2,41%), PGE (-1,96%) i PKN (-0,40%), łącznie odbierając Wig20 aż ok. 53 punkty. Dzięki  zwyżkom CDR (+0,92%), DNP (+1,4%), CPS (+0,93%) i LPP (+0,48%) ww. obniżenie notowań  zostało skorygowane o 22 punkty. Z punktu widzenia rozkładu obrotów najmocniej zaciążyły  na Wig20 spadkowe wymiany PKN i PKO z aktywnością rzędu 137 mln zł.

To stanowiło aż  jedną trzecią ogółu licznika wymiany Wig20. Przy tak rozproszonych i zróżnicowanych  wymianach oraz aktywnościach widać wprost, jak niejednomyślny jest zakład o zmianę  Wig20. Spora grupa inwestorów komercyjnych po prostu dopełniała swoje portfele silnymi  walorami, stąd na wielu z nich dominowała dzisiaj zieleń.

Niemniej spora grupa spółek z  Wig20 znalazła się pod ostrzałem podaży, która szukała negatywnych argumentów na  rynkach otoczenia oraz rynku bazowym. Indeksy z Wall Street szykowały się do wtorkowej  wymiany po dłuższym weekendzie z nastawieniem spadkowym. Tak z resztą komentowałem  bieżącą sesję, widząc jak wiele zagrożeń czeka na inwestorów. I nie pomyliłem się.  Prestiżowy S&P500 zapikował tuż przed końcem handlu w Eurolandzie do 3355 punktów, w  zasadzie klasycznie przy zwyżce złota o 1,42%.

Natomiast gdy cenny kruszec był na +0,4%, jak  pisaliśmy na stronach Bossafx, już było widać strumień przepływu kapitałów do aktywów  typu safe heaven. Domykamy zatem wtorkową sesję na GPW z łącznym obrotem Wig (-0,3%)  w okolicy skromnych 490 mln złotych. Szkoda tylko, że podczas środowego otwarcia dopiero  sporo inwestorów zreflektuje się w bieżącym kierunku handlu. Szkoda, że ta grupa nie mogła  zwiększyć aktywności w trakcie wtorkowej wymiany i zawczasu przetasować swoje portfele. 

Pamiętajmy jednak, że Wig20 znajduje się nadal pod wpływem ryzyk nowych ograniczeń w  transferowaniu technologii do Chin przez USA. Mamy balansowanie Wig20 tuż nad 2100  punktów a być może najbliższa gra nie będzie dotyczyła wcale tego poziomu. Główny indeks  bleu chips z GPW podtrzymuje układ horyzontalny 2134 – 2088 punktów. Potrzeba zatem  kierunkowego, aktywnego wybicia z tego przedziału, abyśmy zobaczyli prawie jednorodność  zmian w Wig20 z momentum na dłuższy horyzont czasowy.  

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Pietrzyca Analityk Dom Maklerski BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu