Czytasz dzięki

Niemcy: ceny konsumenckie ponownie w dół

ARŻ, MarketWatch
opublikowano: 11-09-2020, 11:27

Niemieckie ceny konsumenckie spadły w sierpniu drugi miesiąc z rzędu, potwierdzając wstępne dane, podała w piątek niemiecka agencja statystyczna Destatis.

Ceny konsumenckie mierzone według standardów krajowych spadły w sierpniu o 0,1 proc. w stosunku do lipca. Według zharmonizowanych norm UE, spadły zaś o 0,2 proc.

Banknoty euro
Zobacz więcej

Banknoty euro fot. Bloomberg

Niską inflację można częściowo przypisać przejściowej obniżce podatku od towarów i usług, która została wprowadzona przez niemiecki rząd 1 lipca w ramach pakietu stymulacyjnego - poinformował Destatis.

Ceny towarów spadły w sierpniu o 1,3 proc. rok do roku, głównie w wyniku spadku cen produktów energetycznych o 6,3 proc. Wyraźnie niższe (-16 proc.) były ceny biletów na komunikację dalekobieżną, do czego przyczyniło się zmniejszenie stawki VAT. Więcej trzeba z kolei zapłacić za żywność (+0,7 proc.) i usługi (+1,0 proc.)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, MarketWatch

Polecane