Niemcy, Czesi i Węgrzy żądają pieniędzy za drogi

Marcin Bołtryk
opublikowano: 04-01-2007, 00:00

Już nie tylko Niemcy żądają opłat za przejazd ciężarówek po swoich drogach. W ich ślady poszli Czesi i Węgrzy.

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązek opłat za korzystanie przez samochody ciężarowe z autostrad w Niemczech (tzw. MAUT) został rozszerzony na trzy drogi krajowe.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy Toll Colect (administratora systemu pobierania opłat) rozszerzenie sieci dróg objętych opłatami ma skłonić kierowców korzystających dotychczas — w celu uniknięcia opłat — z dróg krajowych do powrotu na autostrady. Kierowcy ciężarówek o masie przekraczającej 12 ton płacą od dwóch lat średnio 12,4 eurocenta (47 gr) za każdy kilometr przejechany po autostradzie.

Mapa opłat

Nowo wprowadzone opłaty obowiązują za przejazd drogą krajową B75 w okolicach Hamburga pomiędzy autostradami A253 i A7 oraz B4 na północ od autostrady A23 do Bad Bramstedt w Szlezwiku-Holsztynie. Płatny jest także przejazd drogą B9 na dziesięciokilometrowym odcinku od granicy francusko-niemieckiej do wjazdu na autostradę A65 przy Kandel-Sued w Nadrenii-Palatynacie. Sieć autostrad i dróg podlegających opłacie liczy obecnie w Niemczech nieco ponad 25 tys. kilometrów. Dzięki opłatom za korzystanie z autostrad do budżetu tego państwa wpłynęło w ubiegłym roku ponad 3 mld EUR. W 2007 r. władze liczą na wpływy w wysokości 3,35 mld EUR.

Zniżki

Początek nowego roku przyniósł także zmiany opłat drogowych w Czechach. Wysokość stawek zależy od liczby osi pojazdu i klasy emisji spalin. I tak zestawy drogowe z czterema lub więcej osiami, spełniające wymogi normy Euro II, zapłacą za jeden kilometr przejazdu autostradą lub drogą szybkiego ruchu 5,40 CZK (75 gr), a na drogach klasy I — 2,6 CZK (36 gr). Jeśli auto będzie spełniało wymogi normy EURO III lub wyższej, opłaty wyniosą odpowiednio 4,2 (58 gr) i 2 (28 gr) CZK. Dokładne informacje dotyczące stawek w języku polskim dostępne są na stronie www.premid.cz.

Winieta na poczcie

Również Węgrzy wprowadzili nowe stawki opłat drogowych na terytorium swojego kraju. Auta zostały podzielone na cztery kategorie: D1 — samochody do 3,5 t, D2 — od 3,5 do 7,7 t, D3 — od 7,5 do 12 t i autobusy oraz D4 — wszystkie samochody nienależące do powyższych kategorii. Roczna winieta uprawniająca do poruszania się ciągnikiem siodłowym z naczepą (kategoria D4) kosztuje 219 tys. HUF (3329 zł), jednodniowa 3 tys. HUF (45,6 zł). Winiety można kupić na stacjach serwisowych oraz na poczcie.

Istnieje kilka dróg, na których winiety nie są wymagane. Dokładne informacje (również po polsku) są na stronie www.motorway.hu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane