Niemcy są zachwyceni Polską

JKW
04-04-2014, 14:16

Polska jest dobrym miejscem do lokowania inwestycji – uważają szefowie niemieckich korporacji. I coraz bardziej lubią złotego.

Utrzymuje się rewelacyjna opinia niemieckich inwestorów o polskim rynku. Według badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, aż 94 proc. zagranicznych (głównie niemieckich) koncernów, które mają swoje oddziały w naszym kraju, uważa, że decyzja o wejściu na nasz rynek była słuszna. Tylko 6 proc. twierdzi, że to był błąd.

Czy zainwestowalibyście państwo w Polsce ponownie?
Odpowiedzi szefów niemieckich firm, które prowadzą działalność w Polsce (w proc.)
Wyświetl galerię [1/2]

Czy zainwestowalibyście państwo w Polsce ponownie? Odpowiedzi szefów niemieckich firm, które prowadzą działalność w Polsce (w proc.)

Odsetek zadowolonych niemieckich inwestorów utrzymuje się powyżej 90 proc. od 2009 r., czyli od wybuchu globalnego kryzysu. Wcześniej odsetki te również były  relatywnie wysokie, ale nie przekraczały 80 proc.

Czy zainwestowalibyście państwo w Polsce ponownie? Odpowiedzi szefów niemieckich firm, które prowadzą działalność w Polsce (w proc.)

Co z tego wynika? Możliwości są dwie. Albo niezadowoleni inwestorzy wycofali się z Polski, albo - co wydaje się bardziej prawdopodobne - pod wpływem kryzysu w Europie zmienili zdanie o naszym rynku. Zaczęli postrzegać nasz kraj jako oaza spokoju na rynku europejskim.

Są jednak kwestie, które nadal przeszkadzają niemieckim inwestorom. Największym problemem jest efektywność polskiej administracji państwowej – wskazuje tak 33 proc. badanych firm. Na drugim miejscu jest słaba infrastruktura (32 proc.), a na trzecim - stan polskich finansów publicznych (20 proc.).

Większość niemieckich firm chciałaby również, aby Polska przyjęła euro – takiego zdania jest 53 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Jednak odsetek ten z roku na rok spada. Jeszcze rok temu na wejście Polski do Eurolandu liczyło 60 proc. firm, trzy lata temu było to 87 proc., a pięć lat temu – 96 proc. Dla coraz większej grupy niemieckich inwestorów w Polsce fakt, że nasz kraj ma własną walutę, staje się więc atutem, a nie zarzutem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy są zachwyceni Polską