Niemieccy politycy rezygnują z telefonów Nokii

DI, PAP
18-01-2008, 18:54

Niemieccy politycy potępiają plany Nokii, zamierzającej przenieść jedną ze swych fabryk z Niemiec do Rumunii, i w proteście pozbywają się telefonów komórkowych tego koncernu - donoszą w piątek niemieckie media.

Chodzi o likwidację fabryki w Bochum w Zagłębiu Ruhry, gdzie do połowy roku - jak wynika z zapowiedzi światowego lidera telefonii komórkowej - pracę straci ok. 2300 osób.

Wymianę Nokii na telefon innej firmy zapowiedział szef resortu ochrony konsumenta Horst Seehofer, podkreślając, że robi to w geście solidarności z załogą fabryki w Bochum.

Gazeta "Bild" donosi, że Seehofer zastanawia się nawet nad "banicją" Nokii z całego swojego resortu.

Szef frakcji SPD w Bundestagu Peter Struck już oddał swoją Nokię i zlecił zakup telefonu komórkowego innej marki.

Były premier Bawarii Edmund Stoiber uznał, że kierownictwo Nokii postępuje "nieprzyzwoicie" i że swą polityką, obliczoną jedynie na maksymalizację zysków, Nokia "szarga opinię gospodarki rynkowej".

Także minister pracy i spraw społecznych Olaf Scholz uważa - jak donosi "Frankfurter Rundschau" - że Nokia "postępuje nieprzyzwoicie" i że normy przyzwoitości powinny obowiązywać także w gospodarce.

Centrala związkowa DGB wzywa nawet do bojkotu Nokii. Natomiast minister gospodarki Michael Glos mówi o "niepięknej stronie globalizacji", wskazując jednocześnie, że owa globalizacja jest w sumie dla Niemiec bardzo korzystna.

Według rumuńskich mediów Nokia ma rozpocząć produkcję w Rumunii już w tym roku i docelowo zatrudniać 3,5 tys. osób. Pracownicy zatrudnieni tam przy produkcji mają zarabiać średnio równowartość 220 euro miesięcznie.

Nokia tłumaczyła decyzję o zamknięciu fabryki w Bochum "brakiem konkurencyjności geograficznej". "Nawet modernizacja i nowe inwestycje nie uczyniłyby tych zakładów bardziej konkurencyjnymi" - głosi komunikat.

W Niemczech przeniesienie fabryki fińskiego koncernu do Rumunii wzbudziło zaniepokojenie losem 2,3 tys. zwolnionych pracowników oraz wpływem na borykający się z kłopotami gospodarczymi region Nadrenii-Północnej Westfalii.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Niemieccy politycy rezygnują z telefonów Nokii