Niemiecki rząd oczekuje 0,2-proc. wzrostu PKB w tym roku

Tadeusz Stasiuk, bloomberg
opublikowano: 24-01-2023, 13:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemiecka gospodarka ma wyraźnie spowolnić w tym roku, ale – jak oczekuje tamtejszy rząd – powinna zdołać uniknąć recesji, notując nieznaczny wzrost.

fot. Stefan Boness/Panos Pictures / Panos Pictures / Forum

Według nieoficjalnych informacji do jakich dotarła agencja Bloomberg, Berlin spodziewa się, że PKB Niemiec wzrośnie w 2023 r. o 0,2 proc. To zdecydowanie wyższa i bardziej optymistyczna prognoza niż zakładany w październikowej projekcji spadek rzędu 0,4 proc.

Z kolei oczekiwania wobec 2024 r. zostały obniżone. Prognoza została zredukowana z 2,3 do 1,8 proc.

Prezentacja oficjalnych projekcji rządowych zaplanowana jest na środę (25.01).

Przed kilkoma dniami opublikowane zostały komentarze Federalnego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nimi, w IV kwartale minionego roku (wstępny odczyt) niemiecka gospodarka znajdowała się prawdopodobnie w stagnacji, co i tak byłoby lepszym wynikiem niż jej kurczenie się, którego oczekują ekonomiści.

Tymczasem – jak wynika z sondażu Bloomberga – rynek spodziewa się, że w całym 2022 r. największa europejska gospodarka wyhamowała wzrost do 1,9 proc. wobec 2,6 proc. rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane