Niemieckie fabryki żyją produkcją na eksport

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-03-2021, 11:10

Wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu znalazł się w lutym na najwyższym poziomie od trzech lat. Tak znaczący wzrost aktywności fabryki zawdzięczają przede wszystkim wysokim zamówieniom eksportowym, informuje Reuters.

Krisztian Bocsi

Indeks opracowywany przez IHS Markit wzrósł do poziomu 60,7 pkt z 57,1 pkt w styczniu. To najwyższy odczyt od stycznia 2018 r. i nieznacznie lepszy od wstępnego oszacowania na poziomie 60,6 pkt.

Badanie wskazało, że niemiecki przemysł odpowiedzialny za około 1/5 największej europejskiej gospodarki napędzany był w dużej mierze przez rosnące zamówienia eksportowe z Azji, szczególnie z Chin, oraz Stanów Zjednoczonych i innych krajów europejskich. Wskazuje na to najwyższy poziom sprzedaży eksportowej od grudnia 2017 r.

Eksperci IHS podkreślają, że poważnym problemem stają wąskie gardła w dostawach i wzrosty kosztów produkcji. Zakłócenia ta powodują utrudnienia w uzupełniania zapasów.

Oczekuje się, że z powodu wprowadzonych obostrzeń, które sukcesywnie są przedłużane i niesprzyjających warunków pogodowych, niemiecka gospodarka skurczy się w pierwszym kwartale 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane