Niepełnosprawny, sprawny pracownik

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 06-03-2015, 00:00

Firma, która zdecyduje się na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością, otrzymuje nie tylko wartościowego pracownika, ale też różne zachęty finansowe

W ubiegłym roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy wzrósł o 2 proc. Dotyczy to szczególnie zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

— Niepełnosprawi mogą być zatrudniani m.in. w ramach pracy tymczasowej. 
Nie powoduje to obniżenia wpłat na PFRON u klientów agencji, ale 
uprawniona agencja może udzielić tzw. odpisu na tę wpłatę — informuje 
Jarosław Witkowski z A-Trybut Polski HR.
Zobacz więcej

NIE TYLKO ETAT:

— Niepełnosprawi mogą być zatrudniani m.in. w ramach pracy tymczasowej. Nie powoduje to obniżenia wpłat na PFRON u klientów agencji, ale uprawniona agencja może udzielić tzw. odpisu na tę wpłatę — informuje Jarosław Witkowski z A-Trybut Polski HR. ARC

— Pracodawcy z sektora prywatnego coraz chętniej otwierają się na zatrudnianie pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością — dotyczy to zarówno stanowisk administracyjnych, jak i stanowisk produkcyjnych. Wynika to z trudności w pozyskaniu pożądanych talentów oraz z koniecznością wyjścia naprzeciw nieuniknionym zmianom demograficznym na rynku pracy. Pracodawcy muszą otworzyć się na grupy kandydatów, które do tej pory nie były w centrum ich uwagi, np. na osoby z niepełnosprawnością wrodzoną bądź też osoby z grupy 55+, wśród których coraz bardziej powszechne jest zjawisko „niepełnosprawności nabytych” — mówi Dorota Piotrowska, menedżer sprzedaży i rozwoju, Job Trainings (Grupa Job), firmy, która pomaga w rekrutacji i zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością.

Zachęty dla firm

Przedsiębiorcy decydujący się na zatrudnienie niepełnosprawnego otrzymują wartościowego i lojalnego pracownika, często o wysokich kwalifikacjach. Ale jest też wiele dodatkowych zachęt dla pracodawców.

— Wraz z nowym rokiem weszło w życie wiele nowych przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych. Pracodawca łatwiej otrzyma dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z niepełnosprawnością i zostaną mu zwrócone koszty szkolenia oraz wyposażenia stanowiska pracy — informuje Mateusz Brząkowski, radca prawny z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Do tej pory, aby otrzymać dofinansowanie, trzeba było uzyskać tzw. efekt zachęty. Chodzi o wyliczenie wskaźników pokazujących, że zatrudnienie takiej osoby spowoduje wzrost przeciętnego zatrudnienia ogółem oraz wzrost przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

— Ułatwienie polega na wykazaniu przez pracodawcę ogólnego wzrostu zatrudnienia tylko osób niepełnosprawnych. Tym samym uzyskanie efektu zachęty będzie łatwiejsze, a przez to szybciejpracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń — tłumaczy Mateusz Brząkowski. Firmy zatrudniające osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymują 1800 zł dopłaty, z umiarkowanym stopniem — 1125 zł oraz 450 zł w przypadku lekkich dysfunkcji zdrowotnych. Oszczędnością jest uniknięcie wpłat na rzecz PFRON. Firma zatrudniająca przynajmniej 25 osób zobowiązana jest do zatrudniania minimum 6 proc. osób niepełnosprawnych wśród swojej załogi. Jeżeli niepełnosprawnych jest mniej, firma zobowiązana jest do wpłat na rzecz PFRON.

— Na przykład firma, w której pracuje 50 osób, a wśród zatrudnionych nie ma żadnej osoby niepełnosprawnej, zobligowana jest do wpłacania na rzecz PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) składek w wysokości około 4800 zł miesięcznie. W skali roku generujeto koszt prawie 58 tys. zł — twierdzi Jarosław Witkowski, dyrektor zarządzający agencji zatrudnienia A-Trybut Polski HR, specjalizującej się w rekrutacji osób niepełnosprawnych. Zatrudnienie tylko jednej osoby z niepełnosprawnością redukuje wpłaty o około 1600 zł miesięcznie.

Kto może pomóc

Wielu pracodawców nie chce zatrudniać niepełnosprawnych. Zdaniem Jarosława Witkowskiego, wynika to z niewiedzy, która rodzi stereotypy i uprzedzenia.

— Myśląc o zatrudnieniu takiego pracownika, pracodawca wyobraża sobie najczęściej osobę niepełnosprawną ruchowo, poruszającą się na wózku inwalidzkim, lub niepełnosprawną intelektualnie. Konsekwencją jest obawa, że trzeba będzie przebudować siedzibę firmy. Koszty, jakie może ponieść pracodawca, dotyczą przede wszystkim wyposażenia stanowiskapracy lub jego adaptacji, ale może się starać o częściową refundację nakładów. Często jednak nie trzeba tego robić, bo stan zdrowia pracownika z niepełnosprawnością tego nie wymaga — mówi Witkowski.

Pracodawcy często nie wiedzą, jak przeprowadzić rekrutacje oraz jak przebrnąć przez skomplikowane procedury biurokratyczne związane z osiągnięciem dofinansowania. Warto kontaktować się z urzędami pracy, organizacjami pozarządowymi związanymi z niepełnosprawnością, jak np. Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON), Fundacja Integracja (prowadzi Centra Integracji), które służą wiedzą ekspercką i szkoleniami. Fundacja Integracja prowadzi też platformę „Sprawni w pracy”. Potencjalni pracodawcy znajdą tam bazę chętnych do pracy oraz wiedzę na temat ich zatrudniania oraz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących pracy osób z niepełnosprawnością. Warto również wejść na stronę www.zatrudnijniepełnosprawnego.pl. Na rynku działają również agencje zatrudnienia wspomaganego i pośrednicy pracy. Korzystając z ich usług, pracodawcy mogą liczyć nie tylko na pomoc w rekrutacji, ale również w załatwieniu wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością, a także na wdrożenie niepełnosprawnego do nowego miejsca pracy. Osoby z niepełnosprawnością mogą być również zatrudniane w ramach pracy tymczasowej czy outsourcingu usług firmy.

— Tego typu rodzaj zatrudnienia nie powoduje obniżenia obowiązkowych wpłat na PFRON u klientów agencji, ale uprawniona agencja może udzielić tzw. odpisu na tę wpłatę. Osoby niepełnosprawne mogą się sprawdzić w każdej pracy. Zatrudniamy pracowników w branży usługowej, handlowej, do zakładów produkcyjnych i marketingu. Kluczową kwestią jest dopasowanie środowiska pracy do indywidualnych możliwości pracownika — podsumowuje Jarosław Witkowski A-Trybut Polski HR.

2 proc. O tyle wzrósł w 2014 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu