Niepoliczalne, ale decydujące dla firmy

GH
opublikowano: 28-06-2007, 00:00

Na wartości niematerialne i prawne Makrum przeznaczył w 2006 r. 770 tys. zł, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Większość pieniędzy zasiliła prace rozwojowe (294 tys. zł) oraz oprogramowanie komputerowe (417 tys. zł). Ich efektem jest patent dotyczący zespołu napędowego kruszarki walcowo-zębatej. Spółka wystąpiła ponadto o patent na palenisko do pieca na słomę.

Wartości niematerialne i prawne są dla emitenta znacznie istotniejsze niż odzwierciedla to bilans. W branży występują wysokie bariery wejścia. Najistotniejsze wydaje się doświadczenie. Kadra zarządzająca Makrum od wielu lat związana jest z przemysłem okrętowym i z offshore. Kontrahenci w trosce o bezpieczeństwo nie nawiążą współpracy z podmiotem, z którym nie mają sprawdzonych interpersonalnych relacji. Wieloletnia obecność na rynku spowodowała, że firma cieszy się zaufaniem zagranicznych partnerów — zwłaszcza norweskich, którzy postrzegają ją jako rzetelnego i rozwojowego partnera.

Firmie sprzyja także położenie geograficzne. Lokalizacja w środku Europy minimalizuje koszty transportu oraz zapewnia Makrum bardzo dobrą pozycję na rynku dostaw na rynek skandynawski (szczególnie biorąc pod uwagę kraje o obniżonych kosztach pracy). Można wysunąć tezę, że to właśnie wartości niematerialne i prawne zadecydują w przyszłości o rozwoju przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu